AKTUALNOŚCI

Status


POLUB NAS NA FACEBOOKU

 
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
Niech te święta wniosą radość i nadzieję do Waszych serc.
Pozytywnych myśli i dobrej energii! .
Radosnego świętowania! 🐣🌹🐣🌹🐣
Zdjęcie: www.foto-hollanda.pl
 
PROJEKT „LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI”
Kolejne zadanie w ramach projektu „Luźne lekcje z naukowcami” wykonane. Klasa 7 poznała Alberta Einsteina i wykonała zadanie: tęcza i malowanie na mleku.

 

 
PROGRAM EDUKACYJNY „DZIAŁAJ Z imPETem”
W drugim półroczu 2023/2024 nasza placówka bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Działaj z imPETem!”
To projekt, w którym zachęca się Polaków do segregacji odpadów, podkreślając przy tym, dlaczego warto to robić. Szczególny nacisk kładzie się w nim na butelki PET, które są powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych.
Cytując autorów programu:
„Wierzymy, że edukując uczniów szkół, a także przedszkoli, jesteśmy w stanie krzewić eko podstawy i tworzyć eko nawyki już od najmłodszych lat. Dlatego po raz kolejny realizować będziemy ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych”
Bez edukacji nie ma segregacji. Bez segregacji nie ma recyklingu. Bez recyklingu nie ma pięknej planety.
 
 
WYCIECZKA DO PALMIARNII
16 lutego klasy 7 i 8 z wychowawcami odwiedzili Palmiarnię Miejską w Gliwicach. Podziwiali florę i faunę czego efektem były piękne fotografie przyrodnicze.

 

PROJEKT „LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI”
Zadanie dotyczące hodowli kryształków soli wykonaliśmy w grudniu, na efekty musieliśmy troszeczkę poczekać. W ramach projektu „Luźne lekcje z naukowcami” tym razem klasa 5 wykonała doświadczenie i poznała Mikołaja Kopernika wraz z jego odkryciami.


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO – NOWOROCZNE

 
PROJEKT „LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI”
W ramach ogólnopolskiego projektu „Luźne lekcje z naukowcami”, uczniowie klasy 5, 7
i 8 poznali postać chińskiego wynalazcy- odkrywcy papieru. To Cai Lun, drugi naukowiec, z którego życiem i pracą zapoznali się uczniowie.
Doświadczenie, które wykonywali to „bańka w bańce”, na pozór prosta zabawa, wzbudzała jednak wiele emocji. Efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania.

 
KONKURS NA MISTRZA ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co myśli głowa”
J. Słowacki

23 listopada 2023 roku odbył się Ośrodkowy Konkurs na Mistrza Łamańców Językowych. Okazją był min. Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych.
W zabawie wzięło udział dwunastu uczestników. Podstawowe cele konkursu to: rozwijanie umiejętności i usprawnianie kompetencji językowych, dbałość o prawidłową wymowę oraz inspirowanie uczestników do rozwijania sprawności językowej i artykulacyjnej.

Konkurs przebiegał  w atmosferze dobrej zabawy i wywołał niejeden uśmiech i zachwyt. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania. Mistrzem 1. edycji  został Szymon
z klasy 8. Gratulacje!
Kolejna edycja już w przyszłym roku.
Zapraszamy.
Jagoda Sobczak i Józek Marchewczyk 

 
KONKURS NA MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA
„Komputery nie unieważniają tabliczki mnożenia”
Aleksander Kumor

17 listopada 2023 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania- uczenia się matematyki. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości. Podczas zajęć w internacie odbył się ośrodkowy konkurs, który miał wyłonić mistrza tabliczki mnożenia w grupie 1. Wszyscy uczestnicy wykazali się dobrą znajomością tematu natomiast najlepszym z najlepszych, czyli Mistrzem Tabliczki Mnożenia został Bartłomiej z klasy 6. Gratulacje! 

PROJEKT „LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI”
W ramach ogólnopolskiego projektu „Luźne lekcje z naukowcami”, uczniowie z klasy 7 poznali wybitnego naukowca jakim była Maria Skłodowska-Curie i wykonali doświadczenie „wulkan”. To pierwsze zadanie projektowe, jak widać połączenie nauki z zabawą jest dobrym pomysłem.

 

CODE WEEK 2023
Po raz kolejny nasz Ośrodek włączył się w inicjatywę promowania kompetencji cyfrowych w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. W dniach od 16 do 19 października zgłębialiśmy tajniki kodowania i programowania bawiąc się nie tylko przy komputerze. Okazuje się, że kody otaczają nas z każdej strony i niekoniecznie muszą mieć cokolwiek wspólnego z komputerem. Poszerzaliśmy horyzonty wykorzystując figury geometryczne do tworzenia arcydzieł plastycznych, odkrywaliśmy jakie tajemnicze symbole kryją się pod rzędami różnokolorowych znaków, tworzyliśmy skomplikowane kombinacje poleceń w grze planszowej  Cody Roby – do której plansze i pionki zaprojektowaliśmy i wydrukowaliśmy na drukarce 3d w naszym Laboratorium Przyszłości. Ale nie poprzestaliśmy na aktywnościach analogowych. Poznawaliśmy tajniki programowania w aplikacji Scratch oraz wzięliśmy udział w wyzwaniu CodeWeek Challenge 4 All „The Hour of Code”. Zajęcia spodobały się tak bardzo, że już dziś zaczynamy zastanawiać się co ciekawego wymyślić na przyszły rok. Z niecierpliwością czekamy na CodeWeek 2024!


 
PROJEKT EDUKACYJNY „LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI – POZNAJEMY I EKSPERYMENTUJEMY”
W roku szkolnym 2023/2024 nasza Placówka bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Luźne lekcje z naukowcami – poznajemy i eksperymentujemy”. Głównym założeniem projektu jest rozbudzenie zainteresowania otaczającym światem poprzez wykorzystanie dziecięcej otwartości i ciekawości w zastosowaniu eksperymentów i doświadczeń oraz rozwinięcie w uczniach zainteresowań badawczych poznawanych rzeczy. Projekt ma sprzyjać rozwijaniu kreatywności u uczniów oraz samodzielnego myślenia, zadawania pytań oraz rozwijania umiejętności szukania informacji. Niezbędne w tym zakresie jest wykorzystanie tradycyjnych źródeł wiedzy oraz programów komputerowych czy multimedialnych.
 
 

 

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz uczniom życzymy zdrowia, wytrwałości i samych sukcesów 📚🌹
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Nowy rok szkolny to nowe wyzwania dla naszych uczniów. W tym miesiącu zapoznali się z maszyną do szycia i próbowali swoich sił tworząc opaski na ładowarki. Dla niektórych to była duża próba cierpliwości i wytrwałości.

 


NARODOWE CZYTANIE
📚
Narodowe Czytanie 2023 „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
Dnia 12.09.2023 r. nasi uczniowie i nauczyciele włączyli się do 12. odsłony ogólnopolskiej akcji czytelniczej Narodowe Czytanie, prezentując fragmenty najpopularniejszej powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
WYCIECZKA W BESKID ŚLĄSKI
Wymarsz z Wisły – Przełęcz Kubalonka i marsz czerwonym szlakiem do schroniska na Stecówce, a następnie przejście do Chatki AKT na Pietraszonce i tam wspólne, integracyjne ognisko.

 INTEGRACJA NA SWIEŻYM POWIETRZU

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 4 września o godz. 9.00.

Przyjęcia do internatu po rozpoczęciu roku.
Lista rzeczy dla wychowanka MOS pobierz

 
 
 
 
 
 
WAKACJE
Za nami kolejny rok szkolny. Nadszedł czas zasłużonego wypoczynku. Niech lato przyniesie Wam mnóstwo słońca i wiele ekscytujących przygód. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo. Do zobaczenia we wrześniu.

PIERWSZA EDYCJA SZKOLNEGO KONKURSU „
MAM TALENT”
Każdy z nas ma jakiś talent. Dlatego 13 czerwca 2023 r. w naszym Ośrodku odbył się konkurs, podczas którego wychowankowie zaprezentowali swoje hobby, pasje i uzdolnienia. Celem imprezy było odkrywanie i promowanie talentów, reklamowanie różnych form spędzania wolnego czasu oraz budowanie pozytywnego klimatu placówki. Na szkolnej scenie wystąpili młodzi artyści, którzy dali wspaniały popis umiejętności artystycznych, wokalnych, kulinarnych, sportowych oraz satyrycznych. Atmosfera podczas konkursu była wspaniała. Publiczność żywiołowo oklaskiwała kolejnych uczestników doceniając ich talent, zaangażowanie i odwagę. Wysoki poziom sprawił, że jury miało trudności z wyłonieniem zw zwycięzców. Oto lista laureatów:
1.miejsce Tomasz G. (kl.7),
2.miejsce Andrzej Z. (kl.8),
3.miejsce Nikolas O.(kl.7) i Sebastian J.(kl.7).
Wyróżnienia otrzymali: Brian G.(kl.5),  Łukasz S.(kl.5), Wojciech S.(kl.6), Szymon G.(kl.7), Ksawery K.(kl.7)
Do kolejnej edycji zapraszamy już za rok. 


WIOSENNE PRZEBUDZENIE
Warsztaty „Las w słoiku”, wykład pani Anny Ogrodnik „Dlaczego warto być eko?”, prezentacja o działalności Koła Ekologicznego, przygotowanie kapsuły czasu oraz ekologiczne przekąski – tak świętowaliśmy pierwszy dzień Wiosennego Przebudzenia 🍀🌹❤️🌹🍀LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Kolejny miesiąc, kolejne zajęcia… Tym razem mieliśmy okazję korzystać ze sprzętu z zaplecza kulinarnego. Robiliśmy: naleśniki, tosty, gofry, sałatki owocowe i warzywne. Jednak to naleśniki wzbudziły największe zainteresowanie. Od samego początku do samego końca wszystkie czynności wykonywaliśmy samodzielnie – od przygotowania odpowiednich składników, po… konsumowanie. 

VII SOŚNICKI FESTYN OŚWIATOWY

 

Nasza drużyna zajęła 2. miejsce w turnieju piłki nożnej rozegranym 13 maja w ramach VII Sośnickiego Festynu Oświatowego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.
Brawo chłopaki 👏
 

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

 

Wielkanoc to czas radości i nadziei, dlatego składamy naszym wychowankom i ich bliskim najserdeczniejsze życzenia. Niech ten czas przyniesie spełnienie marzeń, ukojenie i wiarę w lepszą przyszłość.
Pogodnych Świąt 🐣🐥🐰
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Miesiąc marzec upłynął nam na przygodzie z maszyną do szycia. Pomimo stereotypów, że tylko kobieta potrafi posługiwać się perfekcyjnie zautomatyzowaną igłą i nitką. Przełamujemy mity. Poznajemy tajniki ściegów, rodzaje materiałów oraz tworzymy swoje rękodzieła. Za nami woreczki na drobiazgi, a jeszcze przed świętami postaramy się dokończyć nasze kurki wielkanocne.🐥

1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

„Żołnierzami Wyklętymi” nazywano osoby, które po II wojnie światowej prowadziły konspiracyjną walkę z narzuconą przez Stalina władzą komunistyczną w Polsce. W czasie wojny byli bohaterami walk z hitlerowskim okupantem. Po wojnie nie zgodzili się na podporządkowanie Polski Związkowi Sowieckiemu i widząc, że są narażeni na aresztowania i tortury, ze strony komunistów, walczyli również o własne przetrwanie. W okresie PRL-u odbierano im dobre imię, skazywano na długoletnie więzienie lub skazywano na śmierć i chowano w masowych grobach w nieznanym dla nikogo miejscu. „Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie grupą antykomunistyczną działającą na terenie całej Polski (także na Kresach Wschodnich). Narodowy Dzień Pamięci jest obchodzony od 2011 roku.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji zobacz

Czytaj dalej