MŁODZIEŻOWY OŚRODEK SOCJOTERAPII W GLIWICACH

MŁODZIEŻOWY OŚRODEK SOCJOTERAPII W GLIWICACH

AKTUALNOŚCI


POLUB NAS NA FACEBOOKU

 
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
Niech te święta wniosą radość i nadzieję do Waszych serc.
Pozytywnych myśli i dobrej energii! .
Radosnego świętowania! 🐣🌹🐣🌹🐣
Zdjęcie: www.foto-hollanda.pl
 
PROJEKT „LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI”
Kolejne zadanie w ramach projektu „Luźne lekcje z naukowcami” wykonane. Klasa 7 poznała Alberta Einsteina i wykonała zadanie: tęcza i malowanie na mleku.

 

 
PROGRAM EDUKACYJNY „DZIAŁAJ Z imPETem”
W drugim półroczu 2023/2024 nasza placówka bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Działaj z imPETem!”
To projekt, w którym zachęca się Polaków do segregacji odpadów, podkreślając przy tym, dlaczego warto to robić. Szczególny nacisk kładzie się w nim na butelki PET, które są powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych.
Cytując autorów programu:
„Wierzymy, że edukując uczniów szkół, a także przedszkoli, jesteśmy w stanie krzewić eko podstawy i tworzyć eko nawyki już od najmłodszych lat. Dlatego po raz kolejny realizować będziemy ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych”
Bez edukacji nie ma segregacji. Bez segregacji nie ma recyklingu. Bez recyklingu nie ma pięknej planety.
 
 
WYCIECZKA DO PALMIARNII
16 lutego klasy 7 i 8 z wychowawcami odwiedzili Palmiarnię Miejską w Gliwicach. Podziwiali florę i faunę czego efektem były piękne fotografie przyrodnicze.

 

PROJEKT „LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI”
Zadanie dotyczące hodowli kryształków soli wykonaliśmy w grudniu, na efekty musieliśmy troszeczkę poczekać. W ramach projektu „Luźne lekcje z naukowcami” tym razem klasa 5 wykonała doświadczenie i poznała Mikołaja Kopernika wraz z jego odkryciami.


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO – NOWOROCZNE

 
PROJEKT „LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI”
W ramach ogólnopolskiego projektu „Luźne lekcje z naukowcami”, uczniowie klasy 5, 7
i 8 poznali postać chińskiego wynalazcy- odkrywcy papieru. To Cai Lun, drugi naukowiec, z którego życiem i pracą zapoznali się uczniowie.
Doświadczenie, które wykonywali to „bańka w bańce”, na pozór prosta zabawa, wzbudzała jednak wiele emocji. Efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania.

 
KONKURS NA MISTRZA ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co myśli głowa”
J. Słowacki

23 listopada 2023 roku odbył się Ośrodkowy Konkurs na Mistrza Łamańców Językowych. Okazją był min. Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych.
W zabawie wzięło udział dwunastu uczestników. Podstawowe cele konkursu to: rozwijanie umiejętności i usprawnianie kompetencji językowych, dbałość o prawidłową wymowę oraz inspirowanie uczestników do rozwijania sprawności językowej i artykulacyjnej.

Konkurs przebiegał  w atmosferze dobrej zabawy i wywołał niejeden uśmiech i zachwyt. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania. Mistrzem 1. edycji  został Szymon
z klasy 8. Gratulacje!
Kolejna edycja już w przyszłym roku.
Zapraszamy.
Jagoda Sobczak i Józek Marchewczyk 

 
KONKURS NA MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA
„Komputery nie unieważniają tabliczki mnożenia”
Aleksander Kumor
17 listopada 2023 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania- uczenia się matematyki. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości. Podczas zajęć w internacie odbył się ośrodkowy konkurs, który miał wyłonić mistrza tabliczki mnożenia w grupie 1. Wszyscy uczestnicy wykazali się dobrą znajomością tematu natomiast najlepszym z najlepszych, czyli Mistrzem Tabliczki Mnożenia został Bartłomiej z klasy 6. Gratulacje! 

PROJEKT „LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI”
W ramach ogólnopolskiego projektu „Luźne lekcje z naukowcami”, uczniowie z klasy 7 poznali wybitnego naukowca jakim była Maria Skłodowska-Curie i wykonali doświadczenie „wulkan”. To pierwsze zadanie projektowe, jak widać połączenie nauki z zabawą jest dobrym pomysłem.

 

CODE WEEK 2023
Po raz kolejny nasz Ośrodek włączył się w inicjatywę promowania kompetencji cyfrowych w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. W dniach od 16 do 19 października zgłębialiśmy tajniki kodowania i programowania bawiąc się nie tylko przy komputerze. Okazuje się, że kody otaczają nas z każdej strony i niekoniecznie muszą mieć cokolwiek wspólnego z komputerem. Poszerzaliśmy horyzonty wykorzystując figury geometryczne do tworzenia arcydzieł plastycznych, odkrywaliśmy jakie tajemnicze symbole kryją się pod rzędami różnokolorowych znaków, tworzyliśmy skomplikowane kombinacje poleceń w grze planszowej  Cody Roby – do której plansze i pionki zaprojektowaliśmy i wydrukowaliśmy na drukarce 3d w naszym Laboratorium Przyszłości. Ale nie poprzestaliśmy na aktywnościach analogowych. Poznawaliśmy tajniki programowania w aplikacji Scratch oraz wzięliśmy udział w wyzwaniu CodeWeek Challenge 4 All „The Hour of Code”. Zajęcia spodobały się tak bardzo, że już dziś zaczynamy zastanawiać się co ciekawego wymyślić na przyszły rok. Z niecierpliwością czekamy na CodeWeek 2024!


 
PROJEKT EDUKACYJNY „LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI – POZNAJEMY I EKSPERYMENTUJEMY”
W roku szkolnym 2023/2024 nasza Placówka bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Luźne lekcje z naukowcami – poznajemy i eksperymentujemy”. Głównym założeniem projektu jest rozbudzenie zainteresowania otaczającym światem poprzez wykorzystanie dziecięcej otwartości i ciekawości w zastosowaniu eksperymentów i doświadczeń oraz rozwinięcie w uczniach zainteresowań badawczych poznawanych rzeczy. Projekt ma sprzyjać rozwijaniu kreatywności u uczniów oraz samodzielnego myślenia, zadawania pytań oraz rozwijania umiejętności szukania informacji. Niezbędne w tym zakresie jest wykorzystanie tradycyjnych źródeł wiedzy oraz programów komputerowych czy multimedialnych.
 
 

 

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz uczniom życzymy zdrowia, wytrwałości i samych sukcesów 📚🌹
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Nowy rok szkolny to nowe wyzwania dla naszych uczniów. W tym miesiącu zapoznali się z maszyną do szycia i próbowali swoich sił tworząc opaski na ładowarki. Dla niektórych to była duża próba cierpliwości i wytrwałości.

 


NARODOWE CZYTANIE
📚
Narodowe Czytanie 2023 „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
Dnia 12.09.2023 r. nasi uczniowie i nauczyciele włączyli się do 12. odsłony ogólnopolskiej akcji czytelniczej Narodowe Czytanie, prezentując fragmenty najpopularniejszej powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
WYCIECZKA W BESKID ŚLĄSKI
Wymarsz z Wisły – Przełęcz Kubalonka i marsz czerwonym szlakiem do schroniska na Stecówce, a następnie przejście do Chatki AKT na Pietraszonce i tam wspólne, integracyjne ognisko.

 INTEGRACJA NA SWIEŻYM POWIETRZU

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 4 września o godz. 9.00.

Przyjęcia do internatu po rozpoczęciu roku.
Lista rzeczy dla wychowanka MOS pobierz

 
 
 
 
 
 
WAKACJE
Za nami kolejny rok szkolny. Nadszedł czas zasłużonego wypoczynku. Niech lato przyniesie Wam mnóstwo słońca i wiele ekscytujących przygód. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo. Do zobaczenia we wrześniu.

PIERWSZA EDYCJA SZKOLNEGO KONKURSU „
MAM TALENT”
Każdy z nas ma jakiś talent. Dlatego 13 czerwca 2023 r. w naszym Ośrodku odbył się konkurs, podczas którego wychowankowie zaprezentowali swoje hobby, pasje i uzdolnienia. Celem imprezy było odkrywanie i promowanie talentów, reklamowanie różnych form spędzania wolnego czasu oraz budowanie pozytywnego klimatu placówki. Na szkolnej scenie wystąpili młodzi artyści, którzy dali wspaniały popis umiejętności artystycznych, wokalnych, kulinarnych, sportowych oraz satyrycznych. Atmosfera podczas konkursu była wspaniała. Publiczność żywiołowo oklaskiwała kolejnych uczestników doceniając ich talent, zaangażowanie i odwagę. Wysoki poziom sprawił, że jury miało trudności z wyłonieniem zw zwycięzców. Oto lista laureatów:
1.miejsce Tomasz G. (kl.7),
2.miejsce Andrzej Z. (kl.8),
3.miejsce Nikolas O.(kl.7) i Sebastian J.(kl.7).
Wyróżnienia otrzymali: Brian G.(kl.5),  Łukasz S.(kl.5), Wojciech S.(kl.6), Szymon G.(kl.7), Ksawery K.(kl.7)
Do kolejnej edycji zapraszamy już za rok. 


WIOSENNE PRZEBUDZENIE
Warsztaty „Las w słoiku”, wykład pani Anny Ogrodnik „Dlaczego warto być eko?”, prezentacja o działalności Koła Ekologicznego, przygotowanie kapsuły czasu oraz ekologiczne przekąski – tak świętowaliśmy pierwszy dzień Wiosennego Przebudzenia 🍀🌹❤️🌹🍀LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Kolejny miesiąc, kolejne zajęcia… Tym razem mieliśmy okazję korzystać ze sprzętu z zaplecza kulinarnego. Robiliśmy: naleśniki, tosty, gofry, sałatki owocowe i warzywne. Jednak to naleśniki wzbudziły największe zainteresowanie. Od samego początku do samego końca wszystkie czynności wykonywaliśmy samodzielnie – od przygotowania odpowiednich składników, po… konsumowanie. 

VII SOŚNICKI FESTYN OŚWIATOWY

 

Nasza drużyna zajęła 2. miejsce w turnieju piłki nożnej rozegranym 13 maja w ramach VII Sośnickiego Festynu Oświatowego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.
Brawo chłopaki 👏
 

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

 

Wielkanoc to czas radości i nadziei, dlatego składamy naszym wychowankom i ich bliskim najserdeczniejsze życzenia. Niech ten czas przyniesie spełnienie marzeń, ukojenie i wiarę w lepszą przyszłość.
Pogodnych Świąt 🐣🐥🐰
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Miesiąc marzec upłynął nam na przygodzie z maszyną do szycia. Pomimo stereotypów, że tylko kobieta potrafi posługiwać się perfekcyjnie zautomatyzowaną igłą i nitką. Przełamujemy mity. Poznajemy tajniki ściegów, rodzaje materiałów oraz tworzymy swoje rękodzieła. Za nami woreczki na drobiazgi, a jeszcze przed świętami postaramy się dokończyć nasze kurki wielkanocne.🐥

1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

„Żołnierzami Wyklętymi” nazywano osoby, które po II wojnie światowej prowadziły konspiracyjną walkę z narzuconą przez Stalina władzą komunistyczną w Polsce. W czasie wojny byli bohaterami walk z hitlerowskim okupantem. Po wojnie nie zgodzili się na podporządkowanie Polski Związkowi Sowieckiemu i widząc, że są narażeni na aresztowania i tortury, ze strony komunistów, walczyli również o własne przetrwanie. W okresie PRL-u odbierano im dobre imię, skazywano na długoletnie więzienie lub skazywano na śmierć i chowano w masowych grobach w nieznanym dla nikogo miejscu. „Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie grupą antykomunistyczną działającą na terenie całej Polski (także na Kresach Wschodnich). Narodowy Dzień Pamięci jest obchodzony od 2011 roku.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji zobacz

PROJEKT „LABORATORIA PRZYSZŁOŚĆI”
W ostatnich tygodniach odbywały się pierwsze zajęcia z wykorzystaniem sprzętu
z Laboratorium Przyszłości. Chłopcy pierwszy raz mieli styczność z możliwością projektowania grafik 3D za pośrednictwem platformy Tinkercard, a później i wydrukiem zaprojektowanych przez siebie rzeczy. Co kolejne spotkanie, mieli więcej pomysłów. A oto kilka przykładów 🙂 Czekajcie na więcej… @LaboratoriaPrzyszłości. Czekajcie na więcej…👍🙂👍

 
AKCJA „GÓRA GROSZA”

 

Dziękuję Wszystkim za udział w akcji „Góra grosza”. Podsumowanie: zebraliśmy 11, 5 kg złotych monet. Po przeliczeniu 175 zł.16 gr. Cała kwota została przelana jako darowizna na konto Stowarzyszenia Nasz Dom.
Warto pomagać
Józef Marchewczyk

 
 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 koncentruje się wokół rozmów pod hasłem „Chcesz o tym porozmawiać?” Z tej okazji odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny DBI, którego zwycięzcą został Tomasz G. z klasy 7. Natomiast Szkolny Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie w Sieci wygrał Mateusz F. z klasy 8.

 

Gratulujemy! 👏👏👏

 
 

23 LUTEGO-OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ
 

Został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach.

 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące.

 

Zdjęcia – www.polszczyzna.pl


 

PODZIĘKOWANIA 
Wspieramy zwierzęta❤️

 
WALENTYNKI
Grupa I wykonała skrzynkę walentynkową ❤️ i zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy. Prosimy o wrzucanie kartek do dnia 13 lutego. Skrzynka znajduje się w pokoju wychowawców. ❤️


PODZIĘKOWANIA
„Kalendarz w Każdej Klasie”. Warto pomagać ❤️


PROJEKT „WSZYSTKIE BABCIE NASZE SĄ” 

W ramach projektu „Wszystkie babcie nasze są”, realizowanego przez WOLONTARIAT VLO GLIWICE , przygotowaliśmy 78 kartek z życzeniami dla seniorów 😍

 

FERIE ZIMOWE
Bezpiecznych ferii! ⛄❄️⛄❄️⛄

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE

Naszym wychowankom i ich rodzinom życzymy radosnych spotkań w rodzinnym gronie. Zdrowia i wszelkiej pomyślności!
Wesołych świąt!
Niech nadchodzący rok przyniesie wszystkim tę odrobiną szczęścia, która sprawi, że wszystkie pojęte działania zakończą się sukcesem! 

 

ROZTRZYGNIĘCIE KONKURSU Z OKAZJI DNIA WOLONTARIUSZA
Konkurs wygrał Robert z klasy 6. Gratulujemy!


„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ
wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas”
(F. Edwards)

5 GRUDNIA – DZIEŃ WOLONTARIUSZA
Jest to święto tych wszystkich, którzy pomagają innym bezinteresownie. W placówce odbyło się podsumowanie  podejmowanych przez nas akcji wolontariackich. Od kilku lat min. zbieramy plastikowe nakrętki na rehabilitację Piotrusia Kubickiego z Gliwic, wspomagamy Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach, bierzemy aktywny udział w Ogólnopolskiej Akcji Góra Grosza, wspomagamy bezdomne zwierzęta ze schronisk w Gliwicach i Zabrzu.
Z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie rozpoczęliśmy zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy dla uchodźców. 6 grudnia fachową wiedzą na temat idei wolontariatu podczas spotkania z uczniami podzieliła się pani Kinga Kamińska z Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych.
Dziękujemy uczniom, rodzicom i pracownikom placówki za aktywny udział w podejmowanych akcjach pomocowych.
Warto pomagać!!!
Józek Marchewczyk
Wolontariat w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii zobacz prezentację

PROJEKT „EKO SZKOŁA”
Cieszy nas, że nasze działania ekologiczne i udział w ogólnopolskim projekcie
„Eko Szkoła ” za rok szkolny 2021/2022 zostały docenione.
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym udało się zdobyć tytuł dla naszej placówki.
Opiekunowie Koła: p. Dorota i p. Józek


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Uroczysty apel, gry (dobble i domino) oraz 1. edycja Dyktanda z okazji Narodowego Święta Niepodległości 🇵🇱🇵🇱🇵🇱
#SzkolaDoHymnu

SPOTKANIE Z CZAKIM I JEGO OPIEKUNKĄ
9 listopada nasze Koło Ekologiczne zorganizowało wyjątkowe spotkanie. Odwiedzili nas: pies Czaki wraz ze swoja opiekunką ze schroniska Psitulmnie w Zabrzu.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jaką rolę w życiu człowieka pełni pies. Pani Magda, pracownik schroniska, opowiadała wiele niesamowitych historii dotyczących czworonożnych podopiecznych, przedstawiła nam jak wygląda proces adopcyjny psa lub kota oraz życie w schronisku.
Przekazaliśmy wszystkie zebrane dary dla Schroniska. Mamy nadzieję, że wiosną uda nam się zorganizować drugą akcję a może tym razem to my odwiedzimy mieszkańców Psitula.

GÓRA GROSZA 2022/2023
„Pomocną rękę należy podać tym, którzy mądrze walczą,
a nie mogą dać sobie rady” 
Stanisław Grzesiuk

Już listopad. Zapraszamy naszych uczniów, pracowników i  rodziców do tegorocznej już XXIII Edycji Góra Grosza. Wrzucając monety 1, 2 lub 5 groszowe do słoika wspieramy dzieci potrzebujące pomocy specjalistycznej i rzeczowej z Domów Dziecka i Rodzin Zastępczych. Akcja potrwa do 28 lutego 2023 roku. Po tym terminie zebrane monety zostaną przeliczone i przesłane do organizatora akcji, którym jest Towarzystwo Nasz Dom. 

 

AKCJA „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE”
„Dobroć jest cichym czynieniem tego,
o czym inni głośno mówią” 
F. Beutelrock

Tegoroczna edycja już za nami. Na rzecz Hospicjum im. Miłosierdzia Bożego w Gliwicach udało się zebrać kwotę 306 zł 19 gr. Za udział w akcji dziękujemy naszym uczniom, pracownikom i rodzicom. 
Józek Marchewczyk – koordynator

 

ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA
Koło Ekologiczne MOS Gliwice  zachęca wszystkich bardzo serdecznie do pomocy bezdomnym psiakom🐕🦮🐶🐕‍🦺🐩 i kociakom🐱🐈  z Gliwickiego Schroniska.
Lista potrzebnych rzeczy:
karmy dla psów i kotów w puszkach lub suche (dla szczeniąt, dorosłych i seniorów)
posłania, koce, miski, smycze i obroże, zabawki itp.
Zbiórka trwa do końca października. Dary przenosimy do p. Doroty lub p. Józka


ŻYCZENIA NA DZIEŃ NAUCZYCIELA
Drodzy nauczyciele!

JESIENNE PRACE PORZĄDKOWE
Od kilku dni mamy piękną złotą jesień.  Trwają ostatnie prace porządkowe przed zimą. Grabimy liście, odchwaszczamy rabatki i klomby, usuwamy przekwitłe kwiatostany i sadzimy nowe cebulki kwiatów wiosennych. Chętnych do pomocy, jak widać, nie brakuje. 
Józek Marchewczyk 

DZIEŃ CHŁOPAKA 

ZBIERAMY NAKRĘTKI
Wojownicze nakrętki dla Piotrusia Kubickiego!
Przypominamy wszystkim, że w naszej placówce koło ekologiczne od kilku lat prowadzi zbiórkę plastikowych nakrętek na rzecz rehabilitacji Piotrusia Kubickiego z Gliwic. W tym roku  tworzymy sieć szkół gliwickich pomagających Piotrusiowi i jego rodzinie. Na dzisiaj,  oprócz naszej placówki, zbiórkę organizują: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Łabędach i Zespół Szkół Specjalnych im. Korczaka w Gliwicach. 
Warto pomagać!!!
Dorota Kozłowska
Józek Marchewczyk 

 


CERTYFIKAT
Nasza szkoła otrzymała certyfikat za realizację w roku szkolnym 2021/22 zadań w ramach wojewódzkiego projektu w 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE- 13 GRUDNIA 1981- PAMIĘTAMY!. 
Dziękuję Wszystkim za udział w realizacji tego ważnego projektu.
Józek Marchewczyk
szkolny koordynator projektu 

ZEBRANIE Z RODZICAMI
Zebranie z rodzicami odbędzie się , w piątek, 16 września o godz. 15.30.

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1 września o godz. 9.00.
Przyjęcia do internatu od 1 września.
Lista rzeczy dla wychowanka
MOS pobierz

 

WAKACJE
INTEGRACYJNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
3 czerwca braliśmy udział w Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZSO nr 7 w Gliwicach

ZAJĘCIA Z SZERMIERKI
Nauczyciel WF Jan Wenglarczyk wraz z Trenerką Natalią Markowską przeprowadzili zajęcia z szermierki. Chłopcy mieli okazje nauczyć się podstaw szermierki oraz powalczyć na szpady.  Dziękujemy Pani Natalii za odwiedziny w naszej placówce. 

DZIEŃ DZIECKA
W ramach odchodów Dnia Dziecka odbyły się zajęcia połączone z pokazem ratownictwa medycznego, pokaz szermierki oraz gra terenowa.


WYCIECZKA NA GÓRĘ ŚW.ANNY
20 maja odbyła się jednodniowa wycieczka na Górę Św. Anny. Pojechali na nią wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami. Poznaliśmy  najciekawsze miejsca najwyższego wzniesienia Wyżyny Śląskiej. Udało się nam zwiedzić min. Sanktuarium św. Anny, Dróżki Kalwaryjskie, Muzeum Czynu Powstańczego, Amfiteatr oraz Park Krajobrazowy. Na zakończenie wycieczki w pięknych okolicznościach przyrody odbyło się wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. W godzinach popołudniowych w doskonałych nastrojach szczęśliwie wróciliśmy do Gliwic. 


ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA


Wspaniałych Świąt 🐰
Z uśmiechem, radością i spokojem, spędzonych w gronie tych, których kochacie będąc „tu i teraz” 🐰🐣🐰

 


SPOTKANIE Z RZECZNIKIEM PRAW KONSUMENTA

4 kwietnia br. w ramach kształtowania kompetencji obywatelskich odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z Miejskim Rzecznikiem Praw Konsumenta p. Anną Nidzińska. Uczniowie poznali takie pojęcia jak: rzecznik, konsument, gwarancja, rękojmia czy wada istotna. Została im przybliżona procedura składania reklamacji i zwrotu zakupionego towaru do sprzedawcy. Pani rzecznik dziękujemy za miłe i kompetentne spotkanie z naszymi uczniami.

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU 
W ramach obchodów (2 kwietnia) odbyła się pogadanka dotycząca autyzmu, projekcja filmu oraz zajęcia interaktywne.
#zapalsienaniebiesko

DZIAŁAMY. CZYTAMY! 😀📚📚📚😀

21 MARCA DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
Dzień Kolorowej Skarpetki, Pierwszy Dzień Kalendarzowej Wiosny oraz tradycyjna Akcja „Bratek na wiosnę” już za nami. Piękna wiosenna pogoda sprzyjała naszym zmaganiom sportowym, działaniom ekologicznym oraz nauce tolerancji wobec osób z Zespołem Downa. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od biegu kolorowej skarpetki. Najlepszymi sportowcami naszej Spartakiady okazali się: Wiktor P.(kl.7),Wiktor G.(kl. 8), Jakub S.(kl. 7) i Aleks B.(kl.8). Gratulacje!!

POMOC UKRAINIE
Nasze miasto uruchomiło Punkt Pomocy Ukrainie, który działa przy ul. Studziennej 6 od poniedziałku do soboty w godzinach: 10.00 – 20.30:
https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/punkt-pomocy-ukrainie
Wsparcie znajdą w nim przybyli do Gliwic obywatele Ukrainy, m.in. w zakresie:

 • Jak się zorientować w mieście?
 • Jak i gdzie zalegalizować swój pobyt w Polsce?
 • Gdzie znaleźć pomoc prawną? Jak założyć konto w banku?
 • Co z nauką dzieci z Ukrainy przyjeżdżających do Gliwic?

W Punkcie Pomocy Ukrainie uchodźcy mogą znaleźć wszelkie informacje niezbędne po przyjeździe do Gliwic.
Infolinia (poniedziałek–sobota: godz. 10.00–20.30): + 48 32 444 22 22
Punkt Pomocy Ukrainie jest koordynowany przez Centrum Inicjatyw Społecznych (ukraina.cis-gliwice.pl).
Dodatkowo na stronie miasta przygotowano pełną informację (w języku polskim i ukraińskim) pod nazwą:
Pomoc Ukrainie / Допоможіть Україні:
https://gliwice.eu/pomocukrainie

ZBIÓRKA DLA UKRAINY
Nie bądź obojętny, proszę pomóż! 
Jeżeli nie jest Ci obojętny los naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy zostali zaatakowani przez Rosję i prowadzą wojnę to możesz pomóc. 
Nasza placówka przyłącza się do lokalnej akcji Gliwice z Ukrainą. Organizatorem jest Centrum Inicjatyw Społecznych CIS w Gliwicach (ul. Barlickiego 3). Przeprowadzimy zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy dla Walczącej Ukrainy. Zbieramy min: śpiwory, termosy, ciepłe rzeczy, power banki i ładowarki, wszelkie opatrunki, T- shirty (M, L, XL, 2XL), skarpetki (40+), majtki, bokserki, mokre chusteczki, apteczki pierwszej pomocy
(taktyczne lub ratownicze), bandaże, leki przeciwbólowe,  buty wojskowe, komplety wojskowe albo myśliwskie w kolorze moro (mogą być używane w dobrym stanie), koce, ręczniki, konserwy, środki czystości i higieny osobistej. 
Za każdy odruch dobroci płynący z Twojego serca bardzo dziękujemy.
Dyrekcja wraz z wszystkimi pracownikami placówki

1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 
Żołnierzami Wyklętymi nazywano osoby, które po wojnie światowej prowadziły konspiracyjną walkę z narzuconą przez Stalina władzą komunistyczną w Polsce.  W czasie II wojny światowej byli bohaterami walk z hitlerowskim okupantem. Po wojnie nie zgodzili się na podporządkowanie Polski związkowi Sowieckiemu i widząc, że są narażeni na aresztowania i tortury ze strony komunistów, walczyli również o własne przetrwanie. W okresie PRL-u odbierano im dobre imię, skazywano na długoletnie więzienie, skazywano na śmierć i chowano w masowych grobach w nieznanym dla nikogo miejscu. „Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie grupą antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych  jest obchodzony od 2011 roku. Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni  1 marca 1951 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej od strzału w tył głowy. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. 
Józek Marchewczyk 

PROJEKT „EMOCJA”
Grupa 1 rozpoczęła realizację 3. modułu projektu „Emocja”. Tematyka tego modułu będzie poświęcona mocy słów. Jak wszyscy wiemy, słowa, które wypowiadamy mogę  budować i niszczyć… Niosą z sobą ogromną treść i odpowiedzialność. Warto się zastanowić nad słowami kierowanymi do drugiego człowieka. Tematyka ostatnich zajęć dotyczyła asertywności. Uczestnicy zostali zapoznani z pojęciem asertywności, poznali sześć zasad asertywności oraz ćwiczyli zachowania asertywne.  

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOCAUSTU
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto obchodzone w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau. Zostało uchwalone w 2005 roku  przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym dniu na całym świecie odbywają się wydarzenia oraz inicjatywy upamiętniające. Również u nas podczas zajęć popołudniowych naszym wychowankom zostały przybliżone te bolesne wydarzenia. PAMIĘTAMY!

DZIEŃ BEZ OPAKOWAŃ FOLIOWYCH
23 stycznia w kalendarzu ekologicznym obchodzimy DZIEŃ BEZ OPAKOWAŃ FOLIOWYCH. Jest rzeczą ważną do jakiej torby pakujesz zakupy. Czy jest to reklamówka, czy też torba papierowa albo torba materiałowa wielokrotnego użytku. Na pewno stosowanie toreb wielorazowych pomaga zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska i oszczędza budżet domowy. Co roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton foliówek. Na polskie składowiska odpadów trafia ich około 55 tysięcy. Każda  z nich służy nam średnio około 20 minut, zaś rozkłada się 100  a nawet 400 lat i przez cały czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne. Ponadto lądują też w rzekach, morzach i oceanach, stając się zagrożeniem dla ssaków morskich oraz ptaków. Dlatego też, gdy w najbliższym czasie pójdziesz na zakupy, zastanów się w co je zapakujesz? 

PODZIĘKOWANIA OD PIOTRUSIA KUBICKIEGO 
Piotruś Kubicki wraz z rodzicami składa podziękowania naszym chłopakom za życzenia oraz przygotowane karki świąteczne. Prace zostały doręczone tradycyjną pocztą, a następnie jak napisała mama PIotrusia ,, wszystkie zostały wywieszone na honorowym miejscu przy łóżeczku Piotrusia”. Przypominam wszystkim, że w naszej placówce nadal trwa zbiórka plastikowych nakrętek, z których dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację Piotrusia. Za dotychczasową zbiórkę wszystkim serdecznie dziękujemy. Warto pomagać!

PROFILAKTYKA COVID-19
Wokół nas coraz więcej ludzi choruje na Covid-19. Z naszymi uczniami odbywają się liczne spotkania podczas których podejmowana jest ta tematyka. Ostatnio takie spotkanie odbyło się w czwartek 20 stycznia. Uczniom po raz kolejny została przypomniana zasada DDM ( Dystans, Dezynfekcja, Maseczka). Przestrzeganie tych trzech zasad oraz zaszczepienie się pomogą nam ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-coV-2 ( Covid-19). Podczas spotkania uczniowie nie tylko uważnie słuchali, ale też zadawali wiele pytań oraz dzielili się swoimi refleksjami na ten trudny i bolący  temat. 
Zadbajmy o siebie i innych!

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE 
Najpiękniejszych świat Bożego Narodzenia. Miłości. Ciepła. Bliskości. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój i radość.
Niech Nowy Rok o9bdaruje pomyślnością i szczęściem!
Wesołych świąt!


ZEBRANIE Z RODZICAMI 
17 grudnia zapraszamy na zebranie z rodzicami. Spotkanie odbędzie się w formie zdalnej, o godzinie 16.00 na platformie Classroom.
Link do spotkania zostanie udostępniony pół godziny przed wydarzeniem.
Proszę logować się przez zakładkę Godzina wychowawcza (w odpowiedniej klasie).
Klasa  V i  VI – spotkanie wspólne.

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA – PAMIETAMY”
40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
13 grudnia 1981 r. o północy na terenie całej Polski wprowadzono stan wojenny. Głównym powodem  jego wprowadzenia było powstrzymanie niezadowolonego społeczeństwa, które domagało się wprowadzenia reform i zmiany ustroju. Stan wojenny polegał głównie na ograniczeniu obywatelskich praw. W naszej placówce kończymy realizację kuratoryjnego projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie- 13 GRUDNIA- PAMIĘTAMY”. W czasie trwania projektu min. dwoje nauczycieli wzięło udział w szkoleniu online, odbywały się liczne  pogadanki dotyczące tamtych wydarzeń, wspomnienia tych, którym przyszło żyć w tym  trudnym czasie, emisje filmów: ,, Nie zabierajcie Mamy” i ,, Wałęsa”, powstała gazetka szkolna oraz odbył się szkolny konkurs plastyczny. Dla naszych uczniów stan wojenny to odległa historia. Realizowany projekt przybliżył im tamte wydarzenia. 
Józef Marchewczyk ( szkolny koordynator projektu) 

PRAWA CZŁOWIEKA
10 grudnia- Dzień Praw Człowieka. Nie ulega wątpliwości, że bezpieczne, czyste, zdrowe i trwałe dostępne środowisko jest niezbędne do pełnego korzystania z szerokiej gamy praw człowieka, w tym prawa do życia, zdrowia, żywności, wody i rozwoju.  8 października 2021 r. Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję 48/13 stanowiącą, że „czyste, zdrowe środowisko we właściwym stanie równowagi jest prawem człowieka”. Jednocześnie Rada wezwała wszystkie państwa na całym świecie do współpracy w celu wdrożenia tego nowo uznanego prawa. Szanujmy więc prawa człowieka, szanujmy naszą zieloną planetą, zostawmy ją następnym pokoleniom w dobrym stanie i uczmy dbać o nią młode pokolenie. 
                                                                                                          Józef Marchewczyk

PRACOWNIA PLASTYCZNA
Relacja z działań w pracowni plastycznej: 
Druciarstwo artystyczne- drzewka szczęścia i ozdabianie przedmiotów użytkowych czyli decoupage. Dla wszystkich brawo!! Teraz przygotowujemy się do świąt.
 

RATOWNICY CZYTELNICTWA
UWAGA UWAGA ! 
W naszym ośrodku od września działają RATOWNICY CZYTELNICTWA. Tu link do strony https://fpc.org.pl/ratownicy-czytelnictwa/, a w skrócie – znajdujemy czas na czytanie, bo czytanie jest ważne! 
A dlaczego?
Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Dzieci, które od małego mają kontakt z książką, w przyszłości będą szybciej przyswajać wiedzę, mieć mniejsze problemy z nauką, lub nie mieć ich wcale. Czytanie książki pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. 
W naszym ośrodku działa: 
– półeczka bookcrossingowa,
– na wieczornych bilansach czytamy 15 minut dziennie 
– uczymy się o różnych formach literatury
– bierzemy udział w I Ogólnopolskim Konkursie „CzytaMY” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 33 w Katowicach 
Co warto czytać dzieciom w klasach od 4-8 zapraszam na garść propozycji (zobacz).

TARGI ZAWODÓW! ZAPRASZAMY!
PROJEKT 
W ramach realizacji realizacji projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie -Grudzień 1981- PAMIĘTAMY !” odbyła się lekcja historii poświęcona tematyce tych wydarzeń. Uczniowie zostali zapoznani z głównymi przyczynami ogłoszenia stanu wojennego, jego przebiegiem oraz skutkami. Na zakończenie lekcji powstała gazetka (kącik pamięci) przygotowany przez naszych wychowanków.

PROJEKT 
W naszej placówce realizujemy projekt „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie- Grudzień 1981- PAMIĘTAMY”. W grupie wychowawczej odbyły się zajęcia  poświęcone pamięci tamtych wydarzeń pt. „Stan wojenny oczami współczesnego nastolatka”. Wychowankowie samodzielnie szukali informacji na temat wydarzeń z grudnia 1981. Odbyła się też dyskusja oraz zostały wykonane prace na konkurs plastyczny. Na koniec zajęć wychowankowie zastanawiali się  jakie cechy powinien posiadać współczesny patriota. 

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY EMOCJA
W naszej placówce realizujemy Międzynarodowy Projekt  Edukacyjny EMOCJA.  Cały projekt składa się z pięciu modułów. Oto ich tematyka:
moduł 1- Kraina Kreatywności ( 12.09.2021- 30.10.2021)
moduł 2 – Kraina Wyobraźni ( 07.11.2021- 28.12.2021) 
moduł 3 – Kraina Mocy Słów ( 07.01.2022- 28.02.2022)
moduł 4 – Kraina Emocji ( 07.03.2022- 30.04.2022) 
moduł 5 – Kraina Odwagi ( 07.05.2022- 20.06.2022). 
Podstawowe cele projektu to min. kształtowanie postawy empatii wśród dzieci i młodzieży, dostrzeganie podobieństw i różnic między ludźmi, budowanie integracji oraz eliminowanie postaw agresywnych. 

PROJEKT „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie 13 GRUDNIA – PAMIĘTAMY!”
Kilka dni temu cała społeczność naszej szkoły pod opieką wychowawców p. Józka
i p. Wojtka obejrzała film dokumentalny pt. „Nie zabierajcie Mamy”. Dokument przedstawia represje stosowane w czasach PRL-u wobec działaczek „Solidarności”- kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie stanu wojennego. Umieszczono w nim wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. 
 
GRA MIEJSKA

W dniu 2.10.21r. czworo naszych wychowanków reprezentowało Ośrodek podczas Gliwickich Spotkań Literackich Haczyk organizowanych przez Bibliotekę Miejską w Gliwicach. Chłopcy wzięli udział w grze miejskiej gdzie udało im się zdobyć wyróżnienie i fajne nagrody. Gratulacje!!!
ZAJĘCIA W PRACOWNI PLASTYCZNEJ
Ostatnio w pracowni plastycznej zgłębialiśmy tajniki Ebru czyli tradycyjnej tureckiej techniki zdobienia papieru. Oto co nam wyszło. 😍

PROJEKT „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie 13 GRUDNIA – PAMIĘTAMY!”
Nasza placówka przystąpiła do projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”.  Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przygotowanie  dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego. Więcej informacji o projekcie na stronie: www.pamiec81.pl
WYCIECZKA INTEGRACYJNA
25 września odbyła się wycieczka integracyjna. W tym roku pojechaliśmy na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Zwiedzaliśmy Zamek w Ogrodzieńcu i Mirowie. Po intensywnym zwiedzaniu rozpaliliśmy ognisko i zasiedliśmy do posiłku regeneracyjnego.

DZIEŃ KROPKI
Tak wyglądał u nas dzień kropki. Zabawa trwała cały dzień!! W ruch poszła chusta Klanzy, nasze głowy (przy rozwiązywaniu zagadek logicznych) i oczywiście pędzle! Na koniec powstała ogromna galeria kropek.
Dziękujemy wszystkim za zabawę i zapraszamy za rok!

ZEBRANIE Z RODZICAMI
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
Przyjęcia wychowanków do placówki 1 września od godz.9.00

WYTYCZNE MEiN NA ROK SZKOLNY 2021/2022
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym. 
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-szkol-podstawowych-i-ponadpodstawowych-obowiazujace-od-1-wrzesnia-2021-r

WAKACJE
Dziękujemy za całoroczną pracę. Życzymy udanych i słonecznych wakacji! 
ZAJĘCIA W PRACOWNII PLASTYCZNEJ 
Nasze ostatnie spotkanie w pracowni plastycznej poświęcone było malowaniu na szkle. Przy okazji mówiliśmy o P. Picasso i zapoznaliśmy się ze znaczeniem pojęcia kubizm. Część chłopców zainspirowało się pracami znanych mistrzów oraz samodzielnie wykonało ramki do powstałych obrazków.   Nie zabrakło również autorskich pomysłów.😊

WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO 
19 czerwca br. nasi wychowankowie pod opieką p. Doroty i p. Józka wzięli udział w 14. Festiwalu Kwiatów, który odbywał się w Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Mogli nie tylko podziwiać rośliny i kwiaty z całego świata, ale także wzięli udział w warsztatach OZE i zobaczyli spektakl dotyczący Nocy Świętojańskiej. Na zakończenie wycieczki posadzili przy ośrodku Trzykrotkę Ogrodową (Tradescantia virginiana). 🌹🌿🌹🌿
POMOC DLA PIOTRUSIA
„Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata,
ale może zmienić świat dla jednej osoby”.
Przed wakacjami zakończyliśmy zbiórkę plastikowych nakrętek na rzecz Piotrusia Kubickiego. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Do dalszej zbiórki zapraszamy po wakacjach. Warto pomagać!!!

 

PODZIĘKOWANIA
Dyrekcja Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gliwicach wraz z wychowankami składa serdeczne podziękowania Domom Pomocy Społecznej OSTOJA w Sośnicowicach i NASZ DOM w Gliwicach za przekazane życzenia z okazji DNIA DZIECKA.
ODWIEDZINY STOWARZYSZENIA HKR PSZCZYNA
W dniu dzisiejszym ośrodek odwiedzili studenci ratownictwa medycznego zrzeszeni
w stowarzyszeniu HKR Pszczyna. Młodzi ludzie zafascynowani ogólnie pojętą pomocą innym (nie tylko medyczną) starali się przekazać swoją pasję wychowankom.
Na czterech stanowiskach każdy mógł nauczyć się różnych ciekawych umiejętności, a także uzyskać odpowiedzi na wiele pytań.
Stanowisko 1 – Karol – można było zapoznać się z najnowszymi procedurami z zakresu bezpieczeństwa osobistego ratownika w czasie pandemii, przyswoić umiejętność ubierania kombinezonu ochronnego, a następnie go przymierzyć  i spróbować wykonać kilka prostych czynności,  w tym pokonać tor przeszkód oraz biec na czas. Nie było takiego, który by po 5 minutach w kombinezonie „nie wymiękł”.
Stanowisko 2 – Janek – transport medyczny poszkodowanego. Wszystko co wiąże się z bezpiecznym dostarczeniem poszkodowanego do szpitala – krzesła, nosze , nosidła, folie termiczne, w wielu rodzajach , kształtach, z różnych materiałów i z różnym zastosowaniem. Można powiedzieć że próbowaliśmy transportować każdego, na wszystkim co możliwe 🙂 Najważniejsze że bezpiecznie !
Stanowisko 3 – Julka – pierwsza pomoc i instrukcja obsługi AED. Przypomnienie podstaw pierwszej pomocy ( zachowanie w miejscu wypadku, wezwanie pomocy oraz rozpoczęcie procedur ratowniczych) , resuscytacji, układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Najwięcej (uzasadnionych) emocji wzbudzał AED czyli Automated External Defibrillator (automatyczny zewnętrzny defibrylator). Jest to coraz częściej spotykany w przestrzeni publicznej sprzęt do ratowania życia, może bardzo pomóc, ale też trzeba wiedzieć jak go używać. Od dziś każdy z naszych wychowanków taką wiedzą może się poszczycić i na pewno w razie potrzeby nie będzie się bał go użyć.
Stanowisko 4 – Mateusz i karetka – do dyspozycji pozostawione zostały wszystkie zakamarki karetki i jej wyposażenia wraz z obszerną informacją co i do czego służy. Niektóre historie „rodem z karetki” mroziły krew w żyłach, ale wszystkie ( przynajmniej te których wysłuchaliśmy) skończyły się dobrze. Wychowankowie usłyszeli także wiele o pracy ratownika medycznego, wyzwaniach przed którymi staje na co dzień każdy z nich,
o odpowiedzialności za ludzkie życie, zdrowie, niesieniu pomocy i pomaganiu innym. Na koniec nie obyło się bez uruchomienia sygnałów świetlnych oraz głosowych. Nie ma to jak siedzieć w karetce „na bombach”!
Wszystkim chłopcom bardzo się podobał dzisiejszy dzień, ale po doświadczeniach z nim związanych, po uzyskaniu wiedzy na temat odpowiedzialności i poświęceniu niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika trudno było usłyszeć deklarację „chcę być ratownikiem”. 
Miejmy nadzieję, że wraz z wiekiem kilku z nich złapie bakcyla i zmieni zdanie…

Więcej zdjęć dostępnych po kliknięciu w link: https://drive.google.com/drive/folders/19fZo73QCc729_F7Si59qkuFVu0CkXmT_?usp=sharing

W PRACOWNI PLASTYCZNEJ
W pracowni plastycznej praca wre. Ostatnio poznawaliśmy dwie nowe techniki: string-art oraz ozdabianie przedmiotów w stylu setampunk.

 

Gratulacje dla wszystkich uczestników zajęć! Techniki te wymagają dużej cierpliwości i skupienia oraz kreatywności. Efekty mówią same za siebie! 🙂
 
 
PODZIĘKOWANIA 
Dyrekcja Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gliwicach- Sośnicy wraz z wychowankami składa serdeczne podziękowania całej społeczności V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gliwicach za przekazane nam dary serca w ramach akcji „Piątka dla Dzieci”

DZIEŃ BEZ PAPIEROSA 
W tym roku pod hasłem „Witaminka zamiast dymka” obchodziliśmy Dzień bez Papierosa. Odbyły się zajęcia profilaktyczne dotyczące szkodliwości palenia, konkurs plastyczny (1 miejsce ex aequo Kacper M. i Mateusz F.) oraz zajęcia podnoszące kompetencje informatyczne.
DZIEŃ BOCIANA BIAŁEGO
W ostatni dzień maja obchodziliśmy ekologiczne święto „Dzień Bociana Białego”. W tym dniu odbyły się lekcje i zajęcia ekologiczne, podczas których wychowankowie poznawali tajniki z życia tych pięknych ptaków. Chłopcy z gr 1 przygotowywali gniazdo dla bociana Kajtka oraz wzięli udział w konkursie plastycznym.
AKCJA „ŻONKILE”
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Jest to również symbol walki z hitlerowskim okupantem, przede wszystkim walki o godność. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty.

KONKURS „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. NIEZŁOMNI BOHATEROWIE”.
Szymon z klasy 8 otrzymał dyplom za udział VI Wojewódzkim Konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Gratulujemy!

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
Na te święta życzymy: nadziei, że jutro będzie lepsze, miłości, która przetrwa najgorsze momenty w życiu i zdrowia, którego wszyscy potrzebujemy.
Dyrektor oraz pracownicy MOS

 
 
PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT
Ostatnie dwa tygodnie w pracowni plastycznej spędziliśmy na intensywnym przygotowaniu do świąt. Tym razem tematem były ozdoby z cementu, choć część chłopców miała własne ciekawe pomysły.
ZBIERAMY NAKRĘTKI!
Koło Ekologiczne MOS rozpoczyna zbiórkę!

 

Zachęcamy do włączenia się w zbiórkę plastikowych nakrętek na rzecz pozyskania środków finansowych na potrzeby rehabilitacji Piotrusia Kubickiego. Piotruś choruje na rzadki zespół genetyczny Allana Herndona.
Nasi wychowankowie Aleks i Szymon przygotowali plakaty informujące o zbiórce.
W jadalni zostały ustawione dwa kartony na plastikowe nakrętki. Jest też duży plakat.
Zapraszamy. Tak niewiele trzeba by pomóc.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji.
Warto pomagać…😍

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
Rozstrzygnięto konkurs na pracę plastyczną „Mój Kot”, będący efektem zajęć Koła Ekologicznego MOS w ramach obchodów „Światowego Dnia Kota”:

 

I MIEJSCE w kategorii PLAKAT – Aleks z klasy 7
I MIEJSCE w kategorii KREATYWNA PRACA PLASTYCZNA – Wiktor P. z klasy 7
I MIEJSCE w kategorii RYSUNEK – Kacper z klasy 7
Dziękujemy wszystkim pozostałym za udział:
Klasa 5 – Sebastian i Paweł
Klasa 6 – Aleksander, Kamil, Mateusz, Grzegorz
Klasa 7 – Wiktor G. , Bartosz, Piotr, Maciej
Klasa 8- Łukasz
Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
 
ZAJĘCIA W PRACOWNI PLASTYCZNEJ
Zajęcia w pracowni – proste techniki malarskie.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca br. świętujemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Jest to święto państwowe obchodzone od 2011 roku, poświęcone upamiętnieniu  żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Nasza placówka od kilku lat aktywnie włącza się w obchody tego święta. W tym roku odbyły się liczne pogadanki, został przygotowany okolicznościowy plakat ,a Szymon (uczeń klasy 8) wziął udział w VI edycji Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.
 
 
79. ROCZNICA POWSTANIA ARMII KRAJOWEJ
14 lutego 1942 roku z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego powstała Armia Krajowa. Decyzja o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Armia Krajowa jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.
Z okazji rocznicy odbyły się zajęcia historyczne, a Szymon, pasjonat historii, z klasy 8 przygotował okolicznościowy plakat. 
 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2021
8 lutego nasza placówka po raz kolejny aktywnie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym dniu odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Internecie, którego zwycięzcą został Patryk ( klasa 7), konkurs plastyczny oraz pogadanki wychowawcze „Nie hejtuję- reaguję”.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto  obchodzone  w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz- Birkenau ( 27 stycznia 1945 roku). Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku. W tym dniu na całym świecie odbywają się wydarzenia oraz inicjatywy upamiętniające. 

 

Nasza placówka aktywnie włączyła się w te obchody. Z wychowankami odbyły się min. zajęcia świetlicowe dotyczące tej tematyki,  konkurs plastyczny oraz przez najmłodszą grupę została przygotowana okolicznościowa gazetka ścienna. 
 
KOMUNIKAT DYREKTORA MOS
Zajęcia edukacyjne rozpoczynają się w poniedziałek 18 stycznia. Kwaterowanie w internacie możliwe od niedzieli, od godz. 16.00 ( PO WCZEŚNIEJSZYM ZGŁOSZENIU!).
MEiN przedstawiło założenia organizacji nauki w szkołach i placówkach oświatowych, po zakończeniu ferii.
 
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
Niech ten świąteczny czas będzie dla Wszystkich wyjątkowy. Mimo ograniczeń jakie mamy, niech się spełnią nasze marzenia. W ten szczególny czas zapomnijmy o prezentach, ugiętych od potraw stołach, a doceńmy osoby, które nas na co dzień otaczają. To prawdziwy skarb!
Zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego 2021 roku życzą naszym wychowankom i ich rodzinom: Dyrektor oraz wszyscy pracownicy MOS.
 
ŚWIĘTA CORAZ BLIŻEJ…
Święta Bożego Narodzenia już za pasem…. Najważniejszym symbolem tych świąt jest choinka. W tym roku koło ekologiczne przygotowuje choinki. ekologiczne 🌲🌲🌲
 
TURNIEJ SZACHOWY
W grudniu b.r w MOS Gliwice odbył się turniej szachowy o Puchar Dyrektora MOS. Udział wzięło 8. wychowanków, którzy rozegrali 64 partie szachowe. 1. miejsce zajął Wiktor P. z klasy VII, 2 Ksawery z kl. VIII, a 3. Łukasz z kl. VIII. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem. Organizatorem był wychowawca Bartłomiej Chromik.
 
DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA
10 grudnia odbyły się obchody Dnia Praw Człowieka. W tym roku zostały poświęcone prawu człowieka do czystego, ekologicznego i zrównoważonego środowiska. Odbyły się zajęcia ekologiczne poświęcone tej tematyce oraz konkurs plastyczny. Zwycięzcą został Paweł K. (uczeń klasy 5).
|
 
 
ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA
Klasa 7 pod okiem nauczyciela biologii przygotowała plakat. Promujemy zdrowy styl życia, bez nałogów a przyświeca nam hasło „Witaminka zamiast dymka”.
KONKURS NA PLAKAT 
Z okazji Międzynarodowego Dnia Zwalczania Przemocy wobec dzieci odbył się konkurs na plakat dotyczący wspomnianej tematyki. Pierwsze miejsce zajął Filip (kl. VIII) , drugie Wiktor P, trzecie Kacper (z kl. VII). Gratulujemy!
 
INFORMACJA DLA RODZICÓW
Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach przypomina, że 30 listopada mija termin składania wniosków w sprawie ustalenia prawa do świadczenia w ramach rządowego programu „Dobry start” (300+). Wnioski złożone po w/w terminie pozostaną bez rozpatrzenia.
Jednocześnie przypominamy, że świadczenie w wysokości 300zł – bez względu na dochody, przysługuje rodzicowi/opiekunowi prawnemu raz w roku, na każde dziecko do 20 roku życia uczące się w szkole.
Wszystkich rodziców, którzy w tym roku nie złożyli jeszcze wniosku prosi się o złożenie go w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy e-PUAP oraz banków.

 
102.ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Chwała bohaterom (*)
 
16 LISTOPADA – MIĘDZYNAROWOWY DZIEŃ TOLERANCJI
Idea Dnia Tolerancji zrodziła się w roku 1995 podczas 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO, na której przyjęto „Deklarację dotyczącą zasad tolerancji”, w której napisano m.in.: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kulturowej naszego świata, wielości form wyrazu i wymiarów człowieczeństwa. Rozwija się dzięki wiedzy, otwartości, komunikacji oraz wolności myśli, sumienia i religii. Tolerancja to harmonia różnorodności. To nie tylko obowiązek moralny, ale także wymóg polityczny i prawny. Tolerancja – cnota, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
 
KOMUNIKAT DYREKTORA MOS
Szanowni Państwo
Rodzice i opiekunowie wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gliwicach
W związku ze zmianami w organizacji nauki w szkołach polegającymi na przejściu w tryb zdalny dla klas IV-VIII do 8 listopada 2020 r.

Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gliwicach informuje, że nasza placówka pracuje w trybie stacjonarnym, to znaczy tak, jak dotychczas.

O ewentualnych zmianach będziemy Państwa informować przez platformę Classroom i stronę internetową placówki.
                                                                                                Mariola Gajek – Czapla
                                                                                                              dyrektor 

Link do strony MEN:
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszamy-na-dwa-tygodnie-zajecia-stacjonarne


TYDZIEŃ KODOWANIA
W dniach  10 – 16 października w ramach Tygodnia Kompetencji Cyfrowych, zgodnie z zapowiedzą,  w naszym ośrodku realizowane były inicjatywy związane z Europejskim Tygodniem Kodowania.

 

Nasi wychowankowie :
– stawali w szranki w CodyRoby  ( zacięte pojedynki trwały nawet pomimo wyłonienia już zwycięzcy),
–  uczestniczyli w rysowaniu geometrycznym w parach ( kreatywność w wykorzystaniu figur geometryczny do stworzenia wspólnego rysunku przerosła najśmielsze oczekiwania nawet samych rysujących !!),
– zapoznawali się z historią III Powstania Śląskiego tworząc w aplikacji AcionBound grę na urządzenia mobilne ( link do gry, dla wszystkich chętnych,  będzie dostępny na stronie ośrodka),
– z niewielką pomocą wychowawcy stworzyli Quiz wiedzy ogólnej w aplikacji Kahut! ( dostępny pod adresem : https://create.kahoot.it/share/quiz-wiedzy-ogolnej/00e11e1d-8525-402a-9474-caafd7bd3dba)
– mieli okazję do spojrzenia na liczby z innej strony na lekcji matematyki poświęconej kodowaniu właśnie za pomocą liczb.
Oprócz świetnej zabawy znacznie wzrosło zainteresowanie wychowanków w zakresie wykorzystania kompetencji cyfrowych.
Ukoronowaniem naszych wysiłków było otrzymanie certyfikatu oraz satysfakcja i zadowolenie z mile spędzonego czasu.

TYDZIEŃ KODOWANIA 10.10.- 16.10.2020 R.
Nasz ośrodek aktywnie włącza się w inicjatywę promowania kompetencji cyfrowych
w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania ( Europe Code Week 2020).
W dniach 10 – 16.10.2020 r., podczas Tygodnia Kompetencji Cyfrowych, nasi wychowankowie będą mogli uczestniczyć
w następujących wydarzeniach:
1. Mistrzostwach ośrodka w grze CodyRoby wersja Duel i wyłonienieniu Mistrza Kodowania.
2. Tworzeniu gry o tematyce związanej z III Powstaniem Śląskim w aplikacji ActionBound.
3. Tworzeniu quizu z wiedzy ogólnej
w aplikacji Kahoot!.
4. Geometrycznym rysowaniu – zabawy figurami geometrycznymi.
5. Lekcji matematyki promującej kodowanie za pomocą liczb.

 

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
„Jedyna rzecz, której można być pewnym na tym świecie, to tabliczka mnożenia”
(L.M.Montgomery)

2 października br., już po raz dziesiąty, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasza placówka aktywnie włączyła się w obchody tego święta. Podczas lekcji matematyki i zajęć wychowawczych uczniowie poznawali i doskonalili różne techniki uczenia się. Wcześniej wychowankowie najmłodszej grupy wychowawczej wspólnie przygotowali okolicznościowy plakat. Punktem kulminacyjnym był Szkolny Konkurs Szybkiego Liczenia. W konkursie wzięli udział wszyscy nasi uczniowie. Szkolnym mistrzem został Szymon (uczeń klasy 8). Drugie miejsce zajął Aleksander (uczeń klasy 6), trzecie Patryk (uczeń klasy 7).
Zwycięzcom gratulujemy. Pozostałym dziękujemy za udział. Obchody wzbudziły
w naszych uczniach ducha zabawy i zdrowej rywalizacji. Chcemy to święto wpisać w stały kalendarz imprez placówki. 
p. Józek, wychowawca internatu 

KONKURS NA LOGO KOŁA EKOLOGICZNEGO

 
TYDZIEŃ CZYSTOŚCI
5-10 października w MOS Gliwice to „Tydzień Czystości” po hasłem: 
„CZYSTE RĘCE, CZYSTE CIUCHY, SCHLUDNY POKÓJ TO MOS ZUCHY”
Akcja ma na celu przeszkolenie wychowanków ośrodka w podstawowych umiejętnościach samoobsługi i dbania o czystość i higienę osobistą, swojego otoczenia oraz wykonywanych dyżurów. Samorząd przygotował plakat, na którym zostały rozpisane szkolenia i zadania w poszczególnych dniach tygodnia, w ramach których chłopcy ćwiczą nabywane umiejętności a następnie je utrwalają. Wszyscy wychowankowie otrzymają dyplom ukończenia kursu, a najczystszy i zadbany pokój zostanie nagrodzony. Podsumowanie akcji w niedzielę 11 października.
W akcje włączyliśmy również teren szkoły, gdzie nauczyciele oraz wychowawcy ćwiczą z uczniami umiejętności zadbania o czystość klasy po każdych zajęciach, korytarzy podczas przerw oraz  sumienność wykonywanych dyżurów podczas drugiego śniadania. W tym tygodniu godziny z wychowawcą zostaną wykorzystane na tematykę poświęconą higienie i czystości.
Organizatorzy akcji: Pedagog i Samorząd Uczniowski
 
Harmonogram szkoleń:
Poniedziałek
Szkolenie: „Ćwiczenie umiejętności składania rzeczy osobistych, bielizny oraz układania ich w torbie/walizce na półce, w szafce”.
Wtorek
Szkolenie: „Ćwiczenie umiejętności zmiany pościeli, ścielenia łóżka, układania pościeli w skrzyni, układania rzeczy i przyborów w szafce, na półkach w szafie”.
Środa 
Szkolenie: „Ćwiczenie umiejętności poprawnego wykonywania dyżurów porządkowych”.
4.Czwartek
„Generalki’’- ćwiczenie nabytych umiejętności.
5.Piątek 
Ćwiczenie i utrwalanie umiejętności porządkowych w pokojach internatu; dekorowanie pomieszczeń.
6.Sobota 
Utrwalanie nabytych umiejętności. Przygotowanie pokoi do oceny. Podsumowanie zaplanowanych działań i zaangażowania wychowanków, ocena pokoi.
7.NIedziela
Podsumowanie „Tygodnia czystości”, wręczenie dyplomów i nagród.


 
PAŹDZIERNIK – MIESIĄC OCHRONY PRZYRODY
Październik to miesiąc ochrony przyrody. Gazetkę tematyczną przygotował Nikolas  – uczeń klasy 8👊
 
 
ŚMIECIOBRANIE 2020
21 września br. klasa 8 pod opieką p. Doroty i p. Józka, na zaproszenie Rady Dzielnicy i radnej p. Agnieszki Filipowskiej, wzięła aktywny udział w sprzątaniu terenu wokół urokliwej Szachty w Sośnicy. Była ta niezastąpiona lekcja: przyrody, ekologii w terenie, kształtowania postaw ekologicznych i obywatelskich naszych uczniów, a także integracji z uczniami innych szkół.
 
EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU 2020
W dniach od 16 do 22 września br. nasze Koło Ekologiczne aktywnie włączyło się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ( ETZT) Zwieńczeniem wydarzenia jest Europejski Dzień bez Samochodu ( 22 września). W tym czasie zostały przeprowadzone zajęcia ekologiczne dotyczące niskiej emisji, alternatywnych form transportu, konkurs plastyczny oraz akcja ulotkowa zachęcają kierowców do zmiany nawyków komunikacyjnych na bardziej ekologiczne.
 
 
 
 
 
NARODOWE CZYTANIE 2020
Balladyna Juliusza Słowackiego była tegoroczną lekturą podczas dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.
Akcja jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas ubiegłorocznej edycji Narodowego Czytania lekturą były Nowele polskie. W trakcie dziewiątej odsłony, 5 września 2020 roku, czytaliśmy dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

ZEBRANIE Z RODZICAMI 
Zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 18 września o godzinie 15.00.

 

ROK SZKOLNY 2020/2021-WAŻNE INFORMACJE!
WYPRAWKA DLA WYCHOWANKA MOS
zobacz

REGULAMIN FUNKCJONOWANIA PLACÓWKI W CZASIE EPIDEMII

WYTYCZNE MEN I GIS DOTYCZĄCE SZKÓŁ I PLACÓWEK


UDANEGO WYPOCZYNKU!

HARMONOGRAM ODBIORU ŚWIADECTW

Komunikat Dyrektora MOS 
W związku  z obecną sytuacją związaną z  zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, ustalam następujący harmonogram odbioru świadectw ukończenia klas lub szkoły. 
W dniu 26 czerwca (piątek):
KLASA V i VI w godz. 9.00 – 11.00
KLASA VII w godz. 11.00 – 13.00
KLASA VIII w godz. 13.00 – 15.00
Nie ma możliwości wysłania świadectwa pocztą. 
Prosimy również o zwrot podręczników do szkolnej biblioteki! 

W ZWIĄZKU Z PRACAMI TECHNICZNYMI KONTAKT MAILOWY Z PLACÓWKĄ ZA POŚREDNICTWEM sekretariat@mos.gliwice.eu 

POWODZENIA NA EGZAMINIE !
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
Wyróżnione prace: Adam z klasy VIII oraz Wiktor G. i Oskar z klasy VI. Prezentacje multimedialne wykonali: Kamil z klasy VIII i Łukasz z klasy VII. Gratulujemy! 

KOMUNIKAT DYREKTORA MOS DOTYCZĄCY EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
W linku poniżej znajdą Państwo komunikat Dyrektora z informacjami na temat egzaminów ósmoklasisty (pobierz)

DZIEŃ DZIECKA
Zapraszamy w imieniu Prezydenta Miasta Gliwice.

REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH 

Szanowni Rodzice, poniżej w linku znajdą Państwo terminy postępowania rekrutacyjnego, a także terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych (zobacz) 

 

DZIEŃ MATKI I ŚWIĘTO RODZINY
W ramach obchodów odbyły się zajęcia wychowawcze. Wychowankowie przygotowali  gazetkę oraz swoje drzewa genealogiczne. 

72. ROCZNICA ŚMIERCI ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO
Z tej okazji uczeń klasy VII Szymon przygotował plakat. Witold Pilecki – żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz „Rzeczypospolitej utraconej”, ostatni ułan Rzeczypospolitej, „ochotnik do Auschwitz”, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Jest symbolem Polski, która – w wyniku działań okupujących ją sowieckiej Rosji i hitlerowskich Niemiec – została bezpowrotnie utracona. Należał do pokolenia urodzonego pod zaborami, którego misją było odzyskanie przez Polskę niepodległości, a gdy to się dokonało – praca dla wielkości wolnej ojczyzny. Pokolenia wychowanego na ciągle żywych tradycjach powstań narodowych i ukształtowanego przez zawołanie „Bóg – honor – Ojczyzna”.

LAUREACI KONKURSÓW

Szkolny Konkurs Wiedzy Ekologicznej z okazji „Dnia Ziemi 2020” wygrał Kamil ( uczeń klasy VIII).
Szkolny Konkurs „Co wiesz o polskich symbolach narodowych?” wygrał Kajetan (uczeń klasy VIII). Wyróżnienie zdobył Wiktor P. uczeń klasy VI.
Gratulujemy! 

LAPBOOK O SYMBOLACH NARODOWYCH
Podczas zajęć wychowawczych chłopcy obecni w placówce poznawali nowe narzędzie do zdobywania i gromadzenia wiedzy, jakim jest lapbook, czyli „książka na kolanach”. Stworzyli swoje książki poświęcone polskim symbolom narodowym.

KONKURS PLASTYCZNY 
Regulamin konkursu do pobrania tutaj

INFORMACJA DLA UCZNIÓW
5 wskazówek psychologa jak przetrwać ten trudny czas (pobierz)

INFORMACJA DLA RODZICÓW
Szanowni Państwo,
Drodzy Rodzice
W związku z przedłużającym się stanem pandemiczym zmuszeni jesteśmy uczyć zdalnie, jak na razie bez kontaktu osobistego. Aby ta nauka była efektywniejsza i bardziej atrakcyjna postanowiliśmy uruchomić platformę edukacyjną Google Classroom ( z języka angielskiego – klasa szkolna). Będzie ona umożliwiała także oprócz wzajemnego przesyłania materiałów, między innymi sprawdzenie obecności, stały dostęp do otrzymanych ocen czy lekcje on-line w czasie rzeczywistym. Na chwilę obecną trwają prace konfiguracyjne i organizacyjne. Po ich zakończeniu otrzymają państwo szczegółowe instrukcje jak rozpocząć korzystanie z niej. W razie jakichkolwiek problemów postaramy się udzielić każdej możliwej pomocy. Osoby, które ze względu na brak dostępu do Internetu, otrzymywały do tej pory materiały w wersji papierowej będą je otrzymywały nadal.

PODZIĘKOWANIE
PRACE OGRODNICZE TRWAJĄ!

UWAGA KONKURS 🇵🇱🇵🇱
2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, które zostało ustanowione w 2004 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. W związku z tym, zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie: Co wiesz o polskich symbolach narodowych? (pobierz plik). Odpowiedzi (do 15 maja) proszę przesyłać na adres: wos@mosgliwice.pl
Atrakcyjne nagrody czekają!

 


MAJOWE ŚWIĘTA 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

W ramach edukacji patriotycznej i obywatelskiej odbyły się zajęcia wychowawcze poświęcone polskim symbolom narodowym. Po nich wychowankowie przygotowali okolicznościową gazetkę 🇵🇱🇵🇱


WAŻNA INFORMACJA!
Dla wygody uczniów materiały do pracy zdalnej zostały przeniesione do specjalnie utworzonej zakładki (Zdalne Nauczanie) w panelu głównym naszej strony.


PRACOWANIA TECHNICZNA DZIAŁA!
Pracownia „Techniczna działa – możesz zdobyć punkty on-line, zobacz film”.

 

UWAGA! KONKURS!
Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi, nazywany Światowym Dniem Ziemi, którego podstawowym celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.
Zgodnie z wieloletnią tradycją zapraszam do udziału w Szkolnym Konkursie Ekologicznej. Atrakcyjne nagrody czekają!
Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie rozwiąż test (tutaj do pobrania), a odpowiedzi wyślij na adres mailowy:
wos@mosgliwice.pl Masz czas do 30 kwietnia. Powodzenia!
p.Józek

RADOSNYCH ŚWIĄT! 
Gdy nadejdą święta niech nadzieja i radość zastukają do Waszych drzwi, a Wielkanoc przyniesie pomyślność, szczęście i piękny uśmiech. Radosnych świąt!

 

WESOŁYCH ŚWIĄT! 
Niektórzy uczniowie o Nas pamiętali 😀Wesołych Świąt!
ZOSTAŃ W DOMU
Nasi uczniowie namawiają, żeby zostać w domu! 😀 zobacz filmik

ZDALNE NAUCZANIE Z UŚMIECHEM
Poniżej filmik, który dostaliśmy od jednego z naszych uczniów z informacją, że zdalne nauczanie może być przyjemne i pożyteczne😀 zobacz filmik

KONKURS WIELKANOCNY

Zapraszamy do udziału w konkursie wielkanocnym. Szczegóły w ulotce

 


DRODZY WYCHOWANKOWIE I RODZICE

Informujemy Was, że w ramach pracy wychowawczej na stronie Ośrodka będą ukazywały się różne interesujące zadania do wykonania w wolnym czasie. Na początek naszej współpracy krótki filmik. Będzie nam bardzo miło jeżeli dołączycie do naszej akcji promującej hasło #zostanwdomu. Wystarczy zrobić zdjęcie i przesłać je na adres ola@mosgliwice.pl. Termin do dnia 31 marca. zobacz filmik 

NOWE MATERIAŁY DLA PRZEDMIOTÓW: PLASTYKA, EDB, MUZYKA, INFORMATYKA, TECHNIKA
Zrealizowane zadania z tych przedmiotów prosimy wysyłać na adres e- maila: przedmioty-pozostale@mosgliwice.pl, W temacie wiadomości proszę napisać jakiego przedmiotu dotyczy oraz nazwisko ucznia (np. plastyka A. Kowalski).

INFORMACJA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW
Drodzy Uczniowie i Rodzice.
W ramach wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej został uruchomiony w placówce telefoniczny dyżur pedagoga.
Pani mgr Grażyna Pakuła
poniedziałek 9.00-13.00
środa 9.00-13.00
Kontakt pod nr tel. 32 234 24 23
W sprawach wychowawczych można kontaktować się telefonicznie ze wszystkimi wychowawcami internatu lub mailowo z panią Aleksandrą Brzezińską-Utratny ola@mosgliwice.pl

INFORMACJA DYREKTORA MOS
Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii informuje, że boisko i tereny sportowe są zamknięte.
W przypadku nierespektowania zakazu będzie powiadomiona Straż Miejska.

 

INFORMACJE DLA UCZNIÓW
Drogi uczniu!
W tym trudnym dla wszystkich okresie bądź ostrożny:
– stosuj się do zaleceń Ministra Zdrowia i Powiatowych Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych, myj często ręce, dbaj o higienę osobistą i swojego otoczenia,
– zostań w domu! i staraj się kreatywnie spędzać wolny czas (np: czytaj książki, czasopisma, graj w gry planszowe), a czas spędzany w sieci wykorzystaj na pogłębianie swojej wiedzy szkolnej i zdobywanie nowych wiadomości,
– śledź informacje od nauczycieli, rozwiązuj testy i zadania zamieszczane na stronie, a w razie pytań i wątpliwości kontaktuj się ze swoimi nauczycielami przedmiotowymi lub wychowawcami. Służą pomocą i z pewnością pomogą Ci w pokonaniu wszelkich trudności.
Ósmoklasisto! pamiętaj, że przed Tobą egzamin sprawdzający wiedzę. Nie zmarnuj czasu i powtarzaj systematycznie materiał.
Drogi uczniu pamiętaj, że nie jesteś SAM! W każdej chwili możesz zwrócić się do osoby dorosłej z prośbą o rozmowę, wsparcie i wytłumaczenie otaczającej Cię rzeczywistości.
Nie zapominaj również o swoich pupilach (psy, koty czy inne zwierzęta). Dbaj o nie, pielęgnuj i otaczaj zainteresowaniem, a z pewnością odwdzięczą się bezinteresowną miłością i chęcią do psot i zabawy.

INFORMACJA DLA RODZICÓW
Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania, prosimy o kontakt telefoniczny 322342423 (w godz. 9.00-16.00) lub mailowy. Wstrzymane są przyjęcia nowych wychowanków oraz odwiedziny dzieci przebywających w placówce. Powroty do placówki wyłącznie z rodzicem/opiekunem prawnym.

DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE
Dwutygodniowa przerwa w zajęciach w szkole i na uczelni to nie wakacje ani ferie. To czas, w którym musimy zrobić wszystko, aby nie dochodziło do kolejnych zarażeń koronawirusem. Dlatego pozostań w domu, nie spotykaj się ze znajomymi, nie przesiaduj w galeriach handlowych, kinach i kawiarniach. Oprócz tego – dbaj o higienę i często myj ręce wodą z mydłem. Pamiętaj, że to również od Ciebie zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej!

ZDALNE NAUCZANIE – INFORMACJE

Dla wszystkich uczniów nieobecnych w placówce przygotowane zostaną materiały do samokształcenia, które można znaleźć pod adresem:
https://drive.google.com/open?id=1vMYJxRg4wPyqcxleSveRmmfDmS6kgmAX

Pogrupowane są według klas i przedmiotów. Każdy z nauczycieli będzie w odpowiednim folderze umieszczał materiały (notatki, karty pracy, informacje) do samodzielnej pracy przez ucznia.
Te, z materiałów, które będą wymagały sprawdzenia przez nauczycieli (odpowiednio zaznaczone, opisane) należy wysłać, w zależności od przedmiotu, na odpowiedni adres mailowy :
materiały z wiedzy o społeczeństwie na : wos@mosgliwice.pl
materiały z geografii, biologii, chemii na : geogr-biol-chem@mosgliwice.pl
materiały z historii klasy 5-6 na : historia5-6@mosgliwice.pl
materiały z historii klasy 7-8 na : historia7-8@mosgliwice.pl
materiały z j.angielskiego na : angielski@mosgliwice.pl
materiały z j.niemieckiego na : niemiecki@mosgliwice.pl
materiały z j.polskiego na : polski@mosgliwice.pl
materiały z matematyki i fizyki na : mat-fiz@mosgliwice.pl
Wszelkie pytania należy kierować również na w/w adresy mailowe.

DLA ZAINTERESOWANYCH UCZNIÓW! PRZYDATNE LINKI! 
Dla zainteresowanych przygotowaliśmy adresy stron www, pod którymi możecie znaleźć materiały np.do powtórek przed egzaminem ósmoklasisty, a także lektury, które możecie czytać bez konieczności odwiedzania biblioteki.

https://wolnelektury.pl /- na tym portalu znajdują się  bogate, bezpłatne zasoby lektur szkolnych i innych pozycji literackich.

https://język-polski.pl/język polski – świetny portal poświęcony nauczaniu języka polskiego w szkole podstawowej, branżowej i liceum. Ma pomóc w poprawieniu swoich umiejętności i zdobyciu wiedzy.

http://geogebra.org – GeoGebra jest dynamicznym oprogramowaniem matematycznym przydatnym na wszystkich poziomach edukacji. W jednym pakiecie łączy geometrię, algebrę, arkusz kalkulacyjny, wykresy, statystykę i analizę matematyczną. GeoGebra jest wolnym oprogramowaniem, które jest bezpłatne dla niekomercyjnych użytkowników.

https://www.matemaks.pl/  – strona prowadzona przez Michała Budzyńskiego absolwenta Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

https://legalnakultura.pl/pl/strefa-edukacji/strefa-dla-uczniow/strony-internetowe  – tutaj znajdziecie linki i informacje do nauczania wszystkich przedmiotów – portal zarówno dla uczniów, jak i rodziców oraz nauczycieli.

https://epodreczniki.pl/  – to bezpłatne i dostępne dla wszystkich materiały edukacyjne

CO NALEŻY WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE COVID-19?
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronach internetowych:
Serwis Rzeczpospolitej Polskiej
Kuratorium w Katowicach
Główny Inspektorat Sanitarny
oraz filmem .

 

DZIEŃ KOBIET
Z okazji Dnia Kobiet życzymy Wam drogie Panie,
abyście nigdy nie przejmowały się upływem lat,
zawsze z nadzieją patrzyły w przyszłość
i nigdy nie traciły swojego uroku 🥀😍

 

WIELCY LUDZIE HISTORII
Kolejną gazetkę z cyklu „Wielcy Ludzie Historii ” poświęconą polskim noblistom przygotował Aleks (uczeń klasy 6) 😀

JAK POMÓC TYM, KTÓRZY DOŚWIADCZAJĄ PRZEMOCY?
W klasie V i VI odbył się warsztat pt. „Pomoc ofierze przemocy i agresji szkolnej”. Uczniowie zostali zapoznani z pojęciami: agresji, przemocy, cyberprzemocy, a także rodzajami przemocy, sposobami radzenia sobie oraz pomocy osobie doświadczającej takich sytuacji zarówno w szkole, jak i poza nią.

 

DBAJ O ZDROWIE!
Pamiętaj! Dbaj o zdrowie!
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie?fbclid=IwAR2r_TWlUl-fEAlScgUYMHlVFQ-hdCB0UDvJq9oNAz-4AOald6Pvxre4dW0

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
11 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.
Święto ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”. Chodzi głównie o to, by dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych.
W Polsce organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej pod nazwą Fundacja Dzieci Niczyje) oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet” w Polsce.

EUROPEJSKI DZIEŃ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
28 stycznia przypada Dzień Ochrony Danych Osobowych.
Dzień ten ma za zadanie uświadomić, jak cenna jest nasza prywatności i jaka jest wartość naszych danych osobowych we współczesnym świecie.
Dzień Ochrony Danych Osobowych zainicjowała w 2006 roku Rada Europy.
Pamiętajmy również, że pojęcie ochrony danych nie odnosi się wyłącznie do numeru Pesel, adresu zamieszkania, PINU do karty bankowej czy hasła do poczty e-mail. To także informacje o naszym pochodzeniu, poglądach politycznych czy stanie zdrowia.
Dbajmy o siebie i o swoje dane!
Źródło: uodo.gov.pl

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

FERIE ZIMOWE
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
SPOTKANIE OPŁATKOWE
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, w dniu 20 grudnia, odbyło się Spotkanie Opłatkowe, podczas którego dyrekcja,pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście mogli obejrzeć Jasełka po śląsku w wykonaniu naszych uczniów. 🌲☃️


ZEBRANIE Z RODZICAMI
WIELCY LUDZIE HISTORII
Trzecią gazetkę z cyklu poświęconą królowi Kazimierzowi Wielkiemu przygotował Aleks (wychowanek grupy 1). 😀

III MIEJSCE W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM 📸🥉

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach była organizatorem konkursu fotograficznego pt.”Leo, Gali i Al’, który polegał na zrobieniu zdjęcia jednemu z trzech naukowców w scenerii jego pracowni.
Nasi chłopcy, Piotr, Dawid i Kamil zajęli III miejsce. Gratulujemy! 😀

 


3 GRUDNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH😊
♿️

Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ♿️, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.
Z tej okazji grupa I przygotowała gazetkę i plakaty. 👏👍


PRZYGOTOWANIA DO KIERMASZU 🌲🌟☃️
Święta coraz bliżej! Praca wre. Tym razem przygotowywaliśmy, pod opieką pana Bartka, choinki oraz kartki.
Nasze prace będzie można nabyć na kiermaszu, który odbędzie się 13 grudnia ☃️🌲

21 LISTOPADA-DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Koleżanko i kolego bądź życzliwy dla każdego,
Bo życzliwość się opłaca i w dobroci do nas wraca! 

 20 LISTOPADA-OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA
Prawa dziecka to jedna z kategorii zaliczanych do szerokiej grupy praw człowieka, które przysługują każdemu z nas tylko dlatego, że jesteśmy ludźmi. Do praw człowieka zaliczane jest m.in. prawo do życia, wolności, edukacji – są one powszechne, a więc takie same dla wszystkich, przyrodzone, czyli istnieją niezależnie od woli władzy, i niezbywalne – czyli nikt nie może ich ludziom odebrać.
Podobnie jest z prawami dziecka: przysługują one każdemu dziecku bez wyjątku i powinny być respektowane przez każdego dorosłego.


APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
12 listopada społeczność naszej placówki wzięła udział w uroczystym apelu z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Podczas apelu uczniowie wspólnie odśpiewali hymn, przypomnieli sylwetki Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego, odczytali odezwę marszałka do narodu polskiego oraz zaśpiewali pieśń patriotyczną „Przybyli ułani pod okienko…”
Dzień ten był dla nas lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnym kraju.

KRZYSZTOF LEGIEŻYŃSKI MISTRZEM POLSKI W JUDO! 🥇🏆👏
Nasz nauczyciel wychowania fizycznego, Krzysztof Legieżyński, zdobył tytuł Mistrza Polski w Judo. Zawody odbywały się w Krakowie. Gratulujemy!

 
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
W tygodniu poprzedzającym 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości uczniowie naszej placówki wykonywali prace plastyczne w formie plakatu. Najciekawsze zostały wyróżnione i utworzyły galerię w szkolnym holu. Ponadto chłopcy uczestniczyli w multimedialnej lekcji historii poświęconej temu ważnemu świętu, która zakończyła się wysłuchaniem kilku patriotycznych pieśni.


WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 
Danuta Wawiłow ” Znicze” [fragm.]

Kwitną zniczami
ciemne chodniki.
Jesienne kwiaty,
błędne ogniki
palą się znicze.

Dziesiątki, setki,
tysiące zniczy…
Nikt ich nie zliczy…

Przechodzą ludzie,
schylają głowy.
Wśród żółtych liści
listopadowych
palą się znicze…

 

100-LECIE POWSTAŃ ŚLASKICH
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego i 80. rocznicę śmierci wielkiego patrioty Wojciecha Korfantego. 

W grupie 1, w ramach cyklicznych zajęć „ Wielcy Ludzie Historii”, została przedstawiona postać wybitnego Polaka – orędownika przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

 


KURS PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

22 października br. funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gliwicach przeprowadzili kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.PRZYGOTOWANIA DO KIERMASZU 🎄
Mimo, że do grudnia zostało jeszcze trochę czasu, my już rozpoczęliśmy przygotowania do kiermaszu. Pod czujnym okiem pani Iwony powstawały: mydełka, świeczki, choinkowe zawieszki i wianki z szyszek.

KAMPANIA „POLA NADZIEI” 
17 października nasi uczniowie pod opieką p. Józka wzięli aktywny udział w akcji „Pola Nadziei” zorganizowanej przez Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. „Pola Nadziei” to kampania promująca niesienie bezinteresownej pomocy podopiecznym
hospicjum oraz ich rodzinom. Jej celem jest edukacja i uwrażliwianie na los osób terminalnie chorych.
W Parku Chopina zostały posadzone cebulki żonkili, które wiosną zostaną wykorzystane w kwestach na rzecz hospicjum.
Również przy ośrodku powstało nasze Pole Nadziei.

ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA
Z okazji Dnia Nauczyciela,
Chcielibyśmy podziękować
Za trud włożony w nasze kształcenie,
Za codzienną motywację do walki o dobrą przyszłość,
Za cierpliwość i wyrozumiałość.
Wszystkiego dobrego!
Uczniowie

 

OBCHODY DNIA NAUCZYCIELA
11 października Samorząd Uczniowski, pod opieką pani Iwony, przygotował dla wszystkich pracowników naszej Placówki krótkie przedstawienie oraz słodki poczęstunek.Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej upłynęły nam w miłej
i humorystycznej atmosferze.

AKCJA „KARTKA URODZINOWA”

Krzysztof, z Zespołem Dawna, kończy 18 lat i z tej okazji prosił o przesyłanie do niego okolicznościowych kartek. Grupa 1 spełniała prośbę i wysłała życzenia do jubilata. 😇

 


DZIEŃ DRZEWA 2019  

W dniu 8 października odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Drzewach. Wzięło w nim udział piętnastu uczniów. Zwycięzcą został Kamil Ł. (uczeń klasy 8). Kamilowi gratulujemy! Pozostałym dziękujemy za aktywny udział.
Natomiast w najmłodszej grupie wychowawczej odbyły się zajęcia zajęcia dotyczące: wartości, mocnych stron,odwagi mówienia o sobie w superlatywach oraz budowania relacji w grupie pt. ”Drzewo afirmacji”.

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OCHRONY PRZYRODY
Już październik… 🍁🍂🍁
Od kilku lat obchodzimy go pod hasłem: Październik Miesiącem Ochrony Przyrody. Wtedy też świętujemy min. Dzień Patrona Ekologów św. Franciszka, Światowy Dzień Zwierząt 🐶🐨🐯🐭🐦, Światowy Dzień Drzewa 🌳, Światowy Dzień Żywności 🍏🍆🥕🥔🥦🧀🍞🌶🥒.

 
OBRADY OGÓLNOPOLSKIEJ RADY MIASTA

Dnia 30.09.2019 r. Samorząd Wychowanków brał udział w obradach Ogólnopolskiej Młodzieżowej Rady Miasta. Wśród prelegentów znaleźli się: Prezydent Gliwic Pan Zygmunt Frankiewicz oraz radna, nasza nauczycielka j.niemieckiego, Pani Agnieszka Filipkowska.
 
 
 
 
 
 
 
80. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
W tym roku mija 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. W najmłodszej grupie wychowawczej odbyły się zajęcia poświęcone tej tematyce oraz została wykonana gazetka.

GÓRA GROSZA
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii zaprasza wszystkich uczniów, rodziców i pracowników do 20. jubileuszowej akcji,, Góra Grosza”. Zbieramy jednogroszówki, dwugroszówki i pięciogroszówki na rzecz dzieci z Wiosek Dziecięcych i Rodzinnych Domów Dziecka. Warto pomagać 😀👍


EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU
W dniach od 16 do 22 września br. nasze Koło Ekologiczne aktywnie włączyło się
w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. W tym czasie  zostały przeprowadzone zajęcia ekologiczne dotyczące zanieczyszczenia powietrza i niskiej emisji, alternatywnych form transportu miejskiego, konkursy: plastyczny i wiedzy ekologicznej oraz akcja ulotkowa, podczas której wychowankowie zachęcali kierowców do zmiany nawyków transportowych na bardziej proekologiczne.

ROCZNICA URODZIN NAPOLEONA BONAPARTE
W tym roku obchodzimy 250. rocznicę urodzin jednego z największych wodzów w historii.
W grupie 1, w ramach cyklicznych zajęć zatytułowanych „Wielcy Ludzie Historii”, została przedstawiona postać cesarza Francuzów i króla Włoch Napoleona Bonaparte.


NARODOWE CZYTANIE 2019
7 września br. o godz. 11.00 w naszej placówce odbyła się ósma edycja Narodowego Czytania. Czytaliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa. Kilka dni wcześniej przygotowaliśmy gazetkę poświęconą wybitnemu polskiemu pisarzowi i prozaikowi Bolesławowi Prusowi oraz głównym bohaterom czytanej noweli.

 


WITAMY NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020

Pierwszy dzwonek już za nami! Po dwóch miesiącach wakacyjnego odpoczynku przyszedł czas na powrót do szkoły i pełną mobilizację wszystkich sił witalnych. Co przyniesie ten nowy rok szkolny? Czas pokaże…
Kochani Uczniowie, życzymy Wam wszystkiego najlepszego w nowym roku szkolnym!

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 2 września o godz. 9.00.
Przyjęcia do internatu w dniu 1 września po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym 322342423.
Lista przyborów, w które należy zaopatrzyć dziecko przy przyjęciu do placówki kliknij

WAKACJE!
Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym uczniom i rodzicom za wspólnie spędzony rok szkolny pełen wrażeń, wyzwań i sukcesów.
Uczniom gratulujemy i jesteśmy dumni z tego, co udało się Wam osiągnąć i zrealizować. Wiele z Was będzie miało okazję zwiedzić piękne miejsca i zakątki spędzając wesoło wakacyjny czas. Dziękujemy Wam rodzice za współpracę i aktywny udział w życiu placówki.
Gratulujemy osiągnięć uzyskanych przez Wasze dzieci życząc wielu powodów do osobistej radości. Życzymy Wam pogody, uśmiechów i radości, bezpiecznego wypoczynku, wielu przygód i niezapomnianych przeżyć.
Czekamy na Was we wrześniu 😀
CZEKAMY NA WAKACJE 
Grupa 1 przygotowała gazetkę oraz została zapoznana z zasadami bezpiecznego wypoczynku w górach, nad morzem i w mieście.

PODZIĘKOWANIE

30. ROCZNICA WYBORÓW Z 4 CZERWCA 1989 ROKU 🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku (tzw. wybory czerwcowe przeprowadzone 4 i 18 czerwca) były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. W ich wyniku wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Kandydaci wspierani przez KO zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych tj. 161, a także objęli 99 na 100 miejsc w Senacie.
Z tej okazji powstała gazetka, której autorem jest Sebastian.

BIEG NA 6 ŁAP 🏃‍♂️🐕
W ramach Wolontariatu, w dniu 1 czerwca, uczestniczyliśmy w Biegu na 6 łap. Tym razem biegaliśmy z bardzo energicznym pieseczkiem o imieniu Magik. Bieg ukończyliśmy w ścisłej czołówce.
Zachęcamy do pomocy na rzecz zwierząt 🐕🐈
WYCIECZKA DO MUZEUM PRL-U W RUDZIE ŚLĄSKIEJ
W dniu 29 maja, pod opieką panów Jacka i Józka, odbyła się wycieczka klas VIII i III gimnazjum. Podczas lekcji muzealnej mieliśmy okazję wzbogacić i pogłębić wiedzę z okresu historii Polski Ludowej.

WIOSENNE PRZEBUDZENIE – NIE DLA HEJTU, STOP MOWIE NIENAWIŚCI!

JUŻ NIEDŁUGO DZIEŃ DZIECKA 
Zbliża się Dzień Dziecka. Podczas zajęć wychowawczych grupa 1 przygotowała okolicznościową gazetkę. Odbyła się pogadanka dotycząca praw i obowiązków dziecka oraz działalności Janusza Korczaka (autorem plakatu jest Filip) na rzecz dzieci.
Wszystkim dzieciom, tym małym i dużym, życzymy spełnienia marzeń 😃

ZEBRANIE Z RODZICAMI

PROJEKT ”LEKCJE Z ZUS” 
Uczniowie klas VIII i III gimnazjum podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w projekcie przygotowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział w Zabrzu, a skierowanym do młodzieży kończącej edukację w szkole podstawowej i gimnazjum.
Podstawowym celem było przybliżenie uczniom tematu ubezpieczeń społecznych i korzyści związanych z opłacaniem składek.
Końcowym efektem naszych działań było przygotowanie plakatu konkursowego. Nasz jest autorstwa Bartosza U. z klasy III gimnazjum.
BIEG NA 6 ŁAP 🏃‍♂️🐕
11 maja, nasi wychowankowie: Piotr P., Kamil, Maciej i Piotr Sz., pod opieką pani Ewy Zielińskiej uczestniczyli w Biegu na 6 łap, którego organizatorem było Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Gliwicach. Chłopcom towarzyszyły 2🐕🐕, starszy o imieniu Ventus i młodszy, bardzo energiczny Saimon.🐕🐕
Akcja ma na celu zachęcenie do adopcji zwierząt! Nie kupuj adoptuj!🐕
DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK 📖📖
Z tej okazji, w środę 8 maja, grupa druga odwiedziła Bibliotekę Miejską w Gliwicach. Chłopcy złożyli pracującym paniom życzenia, a następnie mieli okazję zwiedzić całą bibliotekę. Dowiedzieli się, co poza książkami można wypożyczyć, jak korzystać
z dostępnych tam multimediów oraz jak można spędzać wolny czas.
Następnie wzięli udział w zajęciach dotyczących komiksu Marvela, gdzie zapoznali się
z historią wydawnictwa oraz mieli okazję obejrzeć jego najsłynniejsze komiksy. Na zakończenie oglądnęli wystawę malarską pani Karoliny Kułakowskiej, tworzącej
w technice collage.
Oczywiście nie wyszli bez wypożyczenia paru egzemplarzy 📖📖komiksów i książek .
ZAPRASZAMY
W imieniu naszej nauczycielki języka niemieckiego, pani Agnieszki Filipkowskiej oraz Fundacji Qlavi zapraszamy i prosimy o rozpowszechnianie 😀

DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Dzisiaj, 5 maja, Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – święto obchodzone corocznie w Europie, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych (fr.) Rendez-vous de la Dignité (Spotkanie z godnością).
Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Jest dniem manifestowania tolerancji
i równouprawnienia.

MAJOWE ŚWIĘTA
1 Maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu
w 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję.
2 maja Dzień Flagi 🇵🇱
3 maja rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
228 lat temu, 3 maja 1791 roku,została uchwalona Konstytucja 3 maja, (właśc. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów). Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej
z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. 🇵🇱🇵🇱
ZŁOTY MEDAL NASZEGO NAUCZYCIELA!
06.04.2019 roku odbyły się zawody Judo Legia Cup w Warszawie, w których nasz nauczyciel Krzysztof Legieżyński, po raz kolejny stanął na najwyższym stopniu podium. Przez ostatni rok pan Krzysztof startował 6 razy na zawodach rangi mistrzostw Polski
i z każdej imprezy przywoził medale, w tym pięć 🥇🥇🥇🥇🥇 i 🥉 brązowy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

XXVI TYDZIEŃ ZIEMI
Gazetkę z okazji „Tygodnia Ziemi” wykonali Sebastian (klasa VI) i Aleksy (klasa VIII).
WIELKANOC 2019

DYREKTOR MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA SOCJOTERAPII INFORMUJE, ŻE EGZAMIN ÓSMOKLASISTY, W DNIACH 15, 16, 17 KWIETNIA, ODBĘDZIE SIĘ ZGODNIE Z PLANEM.

INFORMACJA URZĘDU MIASTA GLIWICE
STRAJK W OŚWIACIE – WAŻNE INFORMACJE

Uaktualnienie z dnia 09.04.2019 godz. 16:00

We wszystkich gliwickich szkołach i placówkach oświatowych trwa strajk.

Jednocześnie informujemy, że we wszystkich też szkołach z oddziałami gimnazjalnymi, odbędzie się EGZAMIN GIMNAZJALISTY.

Dyrektorzy gliwickich miejskich jednostek oświatowych, na bieżąco dokonują rozeznania, ilu nauczycieli nie uczestniczy w strajku czynnym i są w stanie zapewnić opiekę dzieciom, które przyszły do szkół i placówek oświatowych.
Na tej podstawie, podejmowane są decyzje o organizacji pracy placówki podczas strajku.

Priorytetem w sferze organizacji pracy placówki, jest zapewnienie opieki dzieciom, które zgłosiły się do szkoły.

Oczywiście w zwiazku ze strajkiem w danej szkole lub placówce oświatowej, rodzice mają prawo do pozostawienia dziecka w domu.

Rodzice mogą skorzystać z opieki przysługującej z art. 188 kodeksu pracy (opieka nad dzieckiem – do ukończenia przez dziecko 14 roku życia – 16 godzin rocznie) lub urlopu wypoczynkowego, a także w przypadku dzieci do lat 8-miu rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy z tytułu konieczności zapewnienia opieki nad dzieckiem, w związku z nieprzewidzianym zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, jeśli zachodzi konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu j.w.

W tym celu rodzic winien złożyć do swojego pracodawcy, wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A wraz z pisemnym OŚWIADCZENIEM „o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.”

Dyrektorzy jednostek oświaty, w których odbywa się czynny strajk, dokładają wszelkich możliwych starań, aby zminimalizować negatywne skutki dla uczniów i rodziców.


Uaktualnienie z dnia 08.04.2019 godz. 9:25

 • Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych odrzuciły propozycje dla nauczycieli, które przedstawił rząd. Zaakceptowała je jedynie „Solidarność”.
 • Sławomir Broniarz poinformował, że od 8 kwietnia rozpoczyna się strajk nauczycieli.
We wszystkich gliwickich szkołach i placówkach oświatowych trwa strajk.

Dyrektorzy gliwickich miejskich jednostek oświatowych, na bieżąco dokonują rozeznania, ilu nauczycieli nie uczestniczy w strajku czynnym i są w stanie zapewnić opiekę dzieciom, które przyszły do szkół i placówek oświatowych.
Na tej podstawie, podejmowane są decyzje o organizacji pracy placówki podczas strajku.

Priorytetem w sferze organizacji pracy placówki, jest zapewnienie opieki dzieciom, które zgłosiły się do szkoły.

Rodzice mogą skorzystać z opieki przysługującej z art. 188 kodeksu pracy (opieka nad dzieckiem – do ukończenia przez dziecko 14 roku życia – 16 godzin rocznie) lub urlopu wypoczynkowego, a także w przypadku dzieci do lat 8-miu rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy z tytułu konieczności zapewnienia opieki nad dzieckiem, w związku z nieprzewidzianym zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, jeśli zachodzi konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu j.w.
W tym celu rodzic winien złożyć do swojego pracodawcy, wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A wraz z pisemnym OŚWIADCZENIEM „o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.”
Dyrektorzy jednostek oświaty, w których odbywa się czynny strajk, dokładają wszelkich możliwych starań, aby zminimalizować negatywne skutki dla uczniów i rodziców.
W przypadku, gdy rodzice nie posłali dziecka do szkoły lub przedszkola, istnieje mozliwość skorzystania z oferty statutowej miejskich jednostek:

Uaktualnienie z dnia 05.04.2019 godz. 15:30:
W Warszawie trwa nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego (obecnie zawieszone). Strajk nauczycieli wciąż jest możliwy. Związkowcy nie przyjęli nowych propozycji ze strony rządowej, zakładających wzrost wynagrodzeń powiązany wraz ze wzrostem pensum. Rozmowy mogą zostać wznowione w niedzielę o godzinie 18:00.
W Gliwicach,  wszystkie publiczne szkoły i placówki oświatowe przystąpiły do protestu, którego konsekwencją może być strajk, zapowiedziany na 8 kwietnia 2019.
Dyrektorzy miejskich jednostek oświatowych, przygotowując organizacyjnie placówki na czas protestu dokonują rozeznania, ilu nauczycieli nie będzie uczestniczyło w strajku czynnym.
Na tej podstawie, w porozumieniu z innymi placówkami przygotują się do organizacji pracy placówki podczas strajku.
Priorytetem w sferze organizacji pracy placówki, będzie przede wszystkim zapewnienie opieki dzieciom, które zgłoszą się do szkoły.
Oczywiście w przypadku ogłoszenia strajku, rodzice mają prawo do pozostawienia dziecka w domu.
Rodzice mogą skorzystać z opieki przysługującej z art. 188 kodeksu pracy (opieka nad dzieckiem – do ukończenia przez dziecko 14 roku życia – 16 godzin rocznie) lub urlopu wypoczynkowego.
Do dyspozycji dzieci i młodzieży pozostają również inne miejskie placówki.
Ich listę przedstawiamy poniżej i na bieżąco będzie ona uaktualniana:

 • MBP
 • kryte pływalnie (MZUK)
 • Muzeum w Gliwicach
 • Teatr Miejski w Gliwicach
  W przypadku przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych, dyrektorzy dokonują analizy kadrowej i podejmują działania zmierzające do zapewnienia opieki dzieciom, które przyjdą do placówki.
  Dyrektorzy jednostek oświaty, w których będzie odbywał się czynny strajk dołożą starań, aby zminimalizować negatywne skutki dla uczniów i rodziców.

INFORMACJA MEN DLA RODZICÓW W ZWIĄZKU ZE STRAJKIEM NAUCZYCIELI

Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki (1) i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku (2).
Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia (3).
W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.
Zapewnienie opieki (4) odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno‐wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.
Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.
Rodzic jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.
Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku. Rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (5) oraz kuratora oświaty (6).

 1. Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
 2. Art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
 3. § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
 4. Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
 5. Art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
 6. Art. 51 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).

NABÓR NA STANOWISKO GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO
Szczegóły w załączniku pobierz 

ŚWIĘTO LICZBY PI
Dnia 14 marca 2019 r. świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Uczniowie wzięli udział w licznych konkursach oraz poznali historię liczby Pi i jej zastosowania w matematyce i fizyce.

PODSUMOWANIE AKCJI „GÓRA GROSZA”
26 listopada 2018 roku ruszyła Ogólnopolska Akcja Góra Grosza 2018. Była to XIX edycja, zorganizowana przez Towarzystwo ”Nasz Dom”, po patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Poczty Polskiej. Trwała do 2 stycznia 2019 roku. Celem akcji było zebranie funduszy na różne programy pomocy dzieciom.
Nasza placówka po raz kolejny aktywnie w niej uczestniczyła i zebrała 111 zł 40 gr. To lepszy wynik niż w ubiegłym roku. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
Warto pomagać! 👏😀

🥇🏆PODIUM DLA PANA KRZYSZTOFA 
9 marca 2019 roku w Warszawie odbył się III Turniej Nastula Judo Cap. Nasz nauczyciel Krzysztof Legieżyński zajął 1. miejsce 
DZIEŃ MĘŻCZYZNY
Najserdeczniejsze życzenia naszym kochanym mężczyznom. I tym małym i tym dużym szczęścia, zdrowia, miłości, radości 🌹🍰
DZIEŃ KOBIET
Spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet życzymy Wam….wspaniałe, niepowtarzalne Panie! 💁‍♀️💐🌹💐💁‍♀️

RUSZAMY Z PROGRAMEM „ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO”

BEZPIECZNYCH FERII ZIMOWYCH
WARSZTATY EKOLOGICZNE ” NAWET SMOKI BOJĄ SIĘ SMOGU”
22 stycznia br. wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach ekologicznych dotyczących zanieczyszczenia powietrza i smogu. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Czyste Gliwice, Szkoła Podstawowa nr 14 w Gliwicach, Radio Katowice oraz Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. W czasie spotkania Uczniowie poznali przyczyny, skutki oraz sposoby radzenia sobie ze smogiem.
SMOK CZY SMOG?
Dokoła zima. Wraca temat zanieczyszczenia powietrza i związanego z nim smogu oraz niskiej emisji dlatego też, w  poniedziałek, najmłodsza grupa wychowawcza podczas zajęć ekologicznych zajęła się tą tematyką. Odbyła się pogadanka, zajęcia plastyczne oraz została przygotowana gazetka tematyczna. W tym samym czasie Stowarzyszenie Czyste Gliwice zamontowało w naszej placówce tablicę z robotem, która informuje nas o stanie zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście. Jesteśmy wdzięczni za tak cenny dar.
22 stycznia br. grupa naszych uczniów weźmie udział w warsztatach ekologicznych organizowanych przez Stowarzyszenie w Szkole Podstawowej nr 14 w Sośnicy.
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA 🎄🌟☃️❄️☃️🌟🎄
Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą czasem spokoju i szczęścia, radości przeżywanej w gronie najbliższych oraz wytchnienia od codziennych obowiązków. Niech Nowy Rok 2019 przyniesie wszelką pomyślność i pozwoli na spełnienie najskrytszych marzeń.
Wszystkim Wychowankom i ich Rodzinom życzą: Dyrektor, Grono Pedagogiczne
i Pracownicy MOS.☃️🌟🎄
PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT
Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż…🎄🎄🎅
Przygotowania do świąt w najmłodszej grupie wychowawczej.

NA POMOC POTRZEBUJĄCYM
W ramach wolontariatu grupa II, pod opieką pani Ewy, udała się do centrum handlowego Forum, gdzie oddała na rzecz bezdomnych i ubogich ciepłe okrycia, które wcześniej zebrała podczas akcji w ośrodku.
Następnie wszyscy udali się na Jarmark Bożonarodzeniowy.
PODZIĘKOWANIA
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum”w Gliwicach składa podziękowanie naszym wychowankom za zakup jubileuszowych kalendarzy hospicyjnych na rok 2019.
Warto pomagać! 💪💕
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
W miniony piątek, 7 grudnia, odbył się kiermasz świąteczny🎄🎅🎄
Wszystkie prace zostały wykonane na zajęciach plastycznych, artystycznych i technicznych pod pilnym okiem wychowawców: pani Marty, pani Iwony i pana Wojtka.
Dziękujemy rodzicom za hojne datki.😆

DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA 2018
„Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały”.
                                    Janusz Korczak
10 grudnia obchodziliśmy Dzień Praw Człowieka. W ramach tego święta, podczas zajęć internatowych, odbyły się: pogadanki tematyczne, konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy o prawach człowieka, którego zwycięzcą został Aleksy B. ( uczeń klasy 8).
Aleksemu gratulujemy 🥇🏆 , zaś pozostałym dziękujemy za udział 🙂

KONFERENCJA W RYBNIKU
26 listopada br. Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Rybniku zorganizował konferencję pt: „Promocja zdrowia w szkole. Przykłady dobrych praktyk w placówkach oświatowych województwa śląskiego”. W konferencji wziął udział nasz przedstawiciel, który przedstawił działania promujące zdrowie w placówce.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją  zobacz

PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W PROJEKCIE Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI  X EKOTURNIEJ O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA GLIWICE
21 listopada nasza czteroosobowa drużyna wzięła udział w finale jubileuszowego EkoTurnieju, który składał się z dwóch części – sportowej i quizu wiedzy ekologicznej. W punktacji generalnej zajęliśmy 4.miejsce.
Mikołajowi, Kamilowi, Filipowi i Bartkowi S. uczniom klasy 6 składamy podziękowania za godne reprezentowanie naszej placówki. 👏

21 LISTOPADA DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Bądź życzliwy, nie tylko dziś. Zawsze! 😃

JARMARK BOŻONARODZENIOWY
Powoli zbliżają się święta, więc jak co roku zapraszamy na gliwicki rynek na Jarmark Bożonarodzeniowy 🎄 🎄🌟☃️❄️☃️🌟🎄🎄
NASZ MURAL
Na elewacji muru przy parkingu pojawiło się piękne kolorowe graffiti z naszym logo. Zawdzięczamy je wychowankowi Bartkowi U., który sam zaprojektował, a następnie wykonał rysunek. Dzięki niemu bezpośrednie sąsiedztwo ośrodka zostało znacznie upiększone i kolorystycznie ożywione. Dziękujemy!
RUSZYŁA AKCJA GÓRA GROSZA 2018
Przyłącz się, bo warto pomagać! 😊

KONKURS PATRIOTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY!
Wyniki konkursu „Drogi ku wolności. 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”.
1.miejsce: Dominik R. ( klasa 3 gimn.), 2.miejsce: Adam W. ( klasa 8),
3.miejsce: Tomasz B. ( klasa 8).
Gratulacje! 🏆🏆🏆

OBCHODY 100 – LECIA NIEPODLEGŁOŚCI 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱
W piątek 9 listopada 2018 r. punktualnie o godz. 11:11 uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły zebrali się na uroczystej akademii, aby wspólnie zaśpiewać cztery zwrotki hymnu narodowego. Akcję tę pod nazwą „Rekord dla Niepodległej” zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wspólne odśpiewanie hymnu rozpoczęło uroczystości uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


II MIEJSCE W TURNIEJU UNIHOKEJA 🏑🥈💪
Dzisiaj, tj.8 listopada, nasza drużyna w składzie: Michał, Dominik, Oskar F., Bartosz, Olivier, Patryk, Oskar H., Kamil, Waldek wraz z nauczycielem Krzysztofem Legieżyńskim wywalczyła II miejsce w II Międzyszkolnym Turnieju Unihokeja z okazji Dnia Niepodległości.Chłopcy wykazali się niesamowitą walecznością oraz grą zgodnie z duchem fair play. Gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów! 👏🎉🥈

PROGRAM OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka,
ale dlatego, że własna”.
Seneka Młodszy
9 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W MŁODZIEŻOWYM OŚRODKU SOCJOTERAPII W GLIWICACH

 1. 8.00-9.40 lekcje według planu
 2. 10.00 Szkolny Konkurs Wiedzy Patriotycznej „Drogi ku wolności. 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”.
 3. 10.40 – II śniadanie
 4. 11.00 – uroczysty apel:
  – odśpiewanie 4 zwrotek hymnu,
  – przypomnienie sylwetki marszałka Józefa Piłsudskiego,
  – odczytanie Odezwy marszałka do Narodu Polskiego.
 5. Podsumowanie akcji „100 róż na 100 – lecie odzyskania niepodległości”.
 6. 11.50 – 14.25 lekcje według planu

100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI-PRZYGOTOWANIA
Przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości idą pełną parą.
Flaga z korków już jest gotowa, skrzynka na życzenia dla Polski również.
Zapraszamy do pisania!

ŻYCZENIA DLA NIEPODLEGŁEJ 🇵🇱
Zapraszamy całą społeczność MOS-u do pisania życzeń dla Polski z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Skrzynka na życzenia znajduje się w świetlicy grupy 1. Akcja pisania życzeń jest także konkursem ✉️🇵🇱
Autor najładniejszych życzeń zostanie nagrodzony. Zapraszamy do wspólnej akcji!

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
By uczcić pamięć  tych, co odeszli, odwiedziliśmy cmentarz przy ul. Czołgistów
w Zabrzu. Zapaliliśmy znicze pod Krzyżem za wszystkich zmarłych bliskich.
Udało się nam odnaleźć pamiątkową tablicę postawioną ku czci młodych żołnierzy AK, wywodzących się ze śląskich hufców harcerskich, a zamordowanych w 1954 roku na Mokotowie przez agentów Urzędu Bezpieczeństwa .Tam również zapłonęły znicze 🕯️🕯️

ŚWIĘTO DYNI
Dziś smakowite obchody Święta Dyni-pieczenie dyniowych muffinek 🎃🎃
Poznaliśmy również różne rodzaje dyni i dowiedzieliśmy się dlaczego warto ją jeść.
Wykonaliśmy również 🎃🎃 dekoracje.

Z OSTATNIEJ CHWILI
Drużyna SP nr 26 w Gliwicach zakwalifikowała się do finału X Eko Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Gliwice, który odbędzie się 21 listopada w ZSP 12 w Gliwicach. Brawo😀
OŚRODKOWE GRAFFITI
Pierwsze przymiarki do ośrodkowego graffiti 🎨🖌
A W PRACOWNI TECHNICZNEJ…😁
W naszej pracowni technicznej praca wre 😁

PRZYGOTOWANIA DO KIERMASZU 🌲🌲
W pracowni plastycznej rozpoczęliśmy pracę nad ozdobami z drutu. Są już pierwsze efekty 😀

SUKCES NASZEGO NAUCZYCIELA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO 💪👏🥇🏆

I MIEJSCE W PUCHARZE POLSKI W JUDO 💪👏🥇🏆
Nasz nauczyciel wychowania fizycznego Krzysztof Legieżyński w sobotę, 27.10.2018 r., zdobył I miejsce w Pucharze Polski w Judo. Zawody odbyły się w Krakowie. Jest to już kolejny sukces w tym roku, wcześniej 13.05.2018 r. w XVIII Otwartych Mistrzostwach Polski w Judo rozgrywanych w Kielcach zajął 3 miejsce, a 21.04.2018 r. w zawodach Legia Cup w Warszawie stanął na najwyższym stopniu podium.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 🌹👏

SZKOLNY ETAP X EKO TURNIEJU SZKÓŁ PODSTAWOWYCH O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA GLIWICE
Dzisiaj, tj.26 października, w murach naszej szkoły odbył się szkolny etap X Eko Turnieju Szkół Podstawowych o Puchar Prezydenta Miasta Gliwice.
Zgodnie z regulaminem udział wzięła jedna czteroosobowa drużyna klasy VI.
Wyniki poznamy w najbliższym czasie.

ZAJĘCIA W PRACOWNI TECHNICZNEJ
Jesień już w pełni, ciemno już na placu, a my w lochach pracujemy nad świątecznymi dekoracjami na kiermasz.
Zapraszam chętnych do twórczego tworzenia!
Wojciech Kloc
DZIEŃ NAUCZYCIELA
Z okazji Dnia Nauczyciela dziękujemy za pokazanie nam, że porażki mogą nas czegoś pożytecznego nauczyć, że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swą siłę, że miłość i życzliwość często znajdujemy w najciemniejsze dni.
ŚWIĘTO DRZEWA 
W poniedziałek, 8 października, obchodziliśmy „Święto Drzewa”. Odbyły się pogadanki dotyczące tematyki drzew, ośrodkowy konkurs wiedzy o drzewach oraz zajęcia w terenie pt.” Jakie to drzewo? – zajęcia terenowe na temat drzew w najbliższej okolicy”.
Konkurs wiedzy wygrał Jakub (uczeń klasy VII). Gratulujemy! 😀

GRA „WZGÓRZE 319”
W dniu 1 października wyruszyliśmy w podróż w przeszłość. Uruchomiliśmy nasz wehikuł czasu i przenieśliśmy się w dzień 1 września 1939 roku na ówczesną granicę II Rzeczpospolitej Polskiej z III Rzeszą tj. na obecną między Rudą Śląską, a Zabrzem.
Chłopcy rozpoczęli grę przygodową pt.”Wzgórze 319″, którą w aplikacji Actionbound opracował/napisał Wojciech Kloc (gra nadal dostępna w aplikacji).
Patrole podzielone, emocje poszybowały w górę, ruszyli do pierwszego schronu…
… Wzgórze 319 w rejonie Nowego Bytomia i Czarnego Lasu to samodzielny punkt oporu w dawnym systemie obrony Górnego Śląska nazwany jako Obszar Warowny Śląsk, który rozciągał się od północy z miejscowości Niezdarny aż na południe do Pszczyny.
…chłopcy wykonują zadanie- quiz, potwierdzenie, zdjęcie, kolejne zadanie i kolejny obiekt na mapie Google, marsz…
W tym rejonie w 1939 roku dochodziło do walk z oddziałami Freikorpsu, były to zwycięskie walki. Niemcy bali się tych umocnień, dlatego skutecznie je oskrzydlili (w rejonie Częstochowy i Pszczyny). Wojsko Polskie opuściło schrony w nocy z 2/3 września, z goryczą, przecież tutaj wygrywali.
…maskujemy kopułę schronu nr 30…
Kolejny punkt na mapie…musimy obronić schron nr 31, robimy film akcji…kamerą,klaps…AKCJA!
… dotrzeć do starej cegielni, odszukać schron nr 32…sfilmować odkrycie bunkra.
Patrole docierają do celu misji schronu nr 33 w Czarnym Lesie, pomagają w odparciu ataku, który wyszedł z Cegielni 1 września, Freikorps poddaje się, Viktoria jest przy Nas!
… znów rozkaz, idziemy do koszar, który znajduje się na zapleczu Wzgórza 319 po jego wschodniej stronie, składamy meldunki, gdyż linia telefoniczna przerwana…
Chłopcy przetrwali i przeszli szlak 6 km, zadowoleni…Do zobaczyska podczas kolejnej gry.
Pyrsk ludkowie!
Wojciech Kloc

ZAJĘCIA W PRACOWNI ARTYSTYCZNEJ 
W poniedziałek, 24 września, odbyły się pierwsze zajęcia w pracowni artystycznej!
Tym razem rozpoczęliśmy od zapoznania się ze sztuką abstrakcyjną i zmierzyliśmy się z metodą pouringu. Własnoręcznie przygotowywaliśmy podobrazia, które później wypełniliśmy według własnego pomysłu.
Nasza galeria prezentuje się imponująco 🙂 !
REKRUTACJA DO SZKÓŁ ŚREDNICH 2018/2019
Informacje dla kandydatów do publicznych szkół ponadpodstawowych
i ponadgimnazjalnych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2019/2020 znajdują się w zakładce dla rodziców oraz na stronie www.men.gov.pl/pl/rekrutacja

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
W ramach tegorocznych obchodów „Dnia bez Samochodu” odbyły się następujące inicjatywy: pogadanka dotycząca bezpiecznego zachowania się na drodze, konkurs wiedzy dla najmłodszej grupy wychowawczej pt. „Uczeń jako pieszy i pasażer” oraz akcja ulotkowa skierowana do kierowców naszej dzielnicy.
Zwycięzcą konkursu okazał się Tomek uczeń klasy 8.W ramach akcji najmłodsi wychowankowie otrzymali elementy odblaskowe.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI 
We wtorek, 18 września, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki – dzień twórczości i kreatywności.
Poznaliśmy trochę „kropkowej” teorii sztuki.
Tworzyliśmy własne kropkowe dzieła, a następnie wprawiliśmy w ruch kropkowego Twistera.

GLIWICKI PIKNIK MILITARNY
Miasto Gliwice zaprasza 🙂
NARODOWE CZYTANIE 2018
W sobotę 8 września 2018 o godzinie 11.00 nasi wychowankowie pod opieką wychowawców internatu p.Marty i p.Józka rozpoczęli czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Wcześniej chłopcy wykonali plakat promujący wydarzenie. Uczestnikom została przybliżona postać autora powieści i kontekst historyczny jej powstania.

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE CZAS ZACZĄĆ! 
W naszej pracowni trwają przygotowania do 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

PODZIĘKOWANIA
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych z Zabrza dziękuje za udział w akcji „Zbierz koreczek na domeczek”. Warto Pomagać!
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Łysej Górze dziękuje, naszemu wychowankowi Bartoszowi, za udział w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Profilaktycznego „proMOS”, którego tematyka dotyczyła hejtu i cyberprzemocy.

Towarzystwo Nasz Dom dziękuje za udział w akcji Góra Grosza

AKCJA „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE”

„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,lecz przez to kim jest,
nie przez to co ma, lecz przez to czy dzieli się z innymi.
Jan Paweł II

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Gliwicach, po raz kolejny, zachęca do zakupu kalendarzy hospicyjnych na rok 2019.Cena kalendarza to jedynie 10 zł. Całość zebranych kosztów zostanie przekazana na rozbudowę i modernizację budynku Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach przy ulicy Daszyńskiego 29. Wszelkie informacje dotyczące akcji u p. Józka.
Warto pomagać!

WITAJ SZKOŁO!
Drodzy Uczniowie, życzymy Wam, aby ten rok szkolny był dla Was czasem samych pozytywnych wrażeń. Niech Wasze spotkanie z nauką oraz z nowymi ludźmi zaowocuje indywidualnym rozwojem. Niech będzie to rok nowych wyzwań i odkrywania tajemnic świata. Oby nie zabrakło Wam energii i zapału do pracy!

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
WARUNKI PRZYJĘCIA DO PLACÓWKI
SZANOWNI RODZICE I OPIEKUNOWIE
Prosimy o zapoznanie się z warunkami przyjęcia wychowanków do naszej placówki.
Pozwoli nam to na optymalne wykorzystanie miejsc i usprawni proces przyjęcia.
Krok 1 – warunki niezbędne:
-podanie rodziców przesłane do placówki
-spotkanie i rozmowa z dyrektorem, pedagogiem i psychologiem
informacja zwrotna dla rodziców lub opiekunów.
Krok 2 – spełnienie warunków formalnych:
-posiadanie orzeczenia do kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie
niedostosowaniem społecznym
-wydanie skierowania przez właściwy organ.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH
Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych

Realizując wymogi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679
z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku
z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”),

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii pragnie przekazać Państwu informacje na temat przetwarzania Państwa danych osobowychjak również poinformować
o przysługujących Państwu prawach
z tym związanych.

 1. Administratorem danych osobowych jest: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii,
  Władysława Sikorskiego 134, 44-103 Gliwice
  Funkcję Inspektora Ochrony Danych pełni: Wojciech Kloc adres e-mail: wojtek@mosgliwice.pl
 2. Dane będą przetwarzane w celu wypełniania zadań ustawowych lub statutowych Administratora danych osobowych, na podstawie przepisów obowiązującego prawa, bądź w innych przypadkach na podstawie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu określonym przy pozyskiwaniu przez Administratora danych osobowych przedmiotowej zgody.
 3. Dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celów określonych w pkt 3, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego.
 4. W związku z przetwarzaniem danych osobowych w celach, o których mowa
  w punkcie
  3 odbiorcami Państwa danych osobowych mogą być organy władzy publicznej oraz podmioty wykonujące zadania publiczne lub działające na zlecenie organów władzy publicznej, w zakresie i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa.
 5. Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, jeżeli przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą.
 6. Podanie danych osobowych ma charakter obowiązkowy, jeżeli podstawę przetwarzania danych osobowych stanowi przepis prawa.
 7. Podane dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane.
 8. Osobie, której dane osobowe dotyczą przysługuje prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także przenoszenia danych w zakresie wynikającym z przepisów prawa.
 9. Osobie, której dane osobowe dotyczą przysługuje również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do wniesienia sprzeciwu lub cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu sprzeciwu lub wycofania zgody.
 10. Przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.


WAKACJE
Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od porannego wstawania, zeszytów, książek, ławki szkolnej i dzwonka.
Na ten czas życzymy Wam udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego wakacyjnego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując na złocistych plażach, w górach, nad jeziorami lub w przydomowych ogródkach. Wierzymy, że we wrześniu spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach.
Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, wychowawcom i pracownikom obsługi, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy za cały rok szkolny 2017/2018 🙂.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne MOS Gliwice.
PODZIĘKOWANIA
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych z Zabrza składa podziękowanie za udział
w akcji „Koreczek na domeczek”.
Warto Pomagać! ❤️💛💚
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
14.06.2018 r. pod czujnym okiem naszego trenera Krzysztofa Legieżyńskiego braliśmy udział w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZSOS nr 7 . Po zaciętej walce zajęliśmy 5. miejsce spośród 16 drużyn. Nie udało się nam obronić pucharu, który był u nas w roku 2016-2017, ale z całą pewnością nie można nam odmówić woli walki i ogromnego serca zostawionego na boisku. 🙂 Mocno wierzymy w to, że w następnym roku puchar wróci do nas

KONKURS Z OKAZJI MUNDIALU
Z okazji zbliżających się MŚ 2018 w Rosji odbył się konkurs wiedzy o piłce nożnej⚽Zwycięzcą został Tomek B. z klasy 7. Gratulacje ⚽⚽⚽

WARSZTATY KULINARNE W PIZZERII DOMINIUM
7 czerwca 26 naszych uczniów miało smakowitą niespodziankę, którą przygotowały panie Agnieszka i Ola. Mieli okazję samodzielnie wykonać pizzę i potem ją zjeść,
a wszystko to pod okiem fachowego Pizzermena z Pizzerii Dominium w Gliwicach. Za miłą lekcję i gościnę serdecznie dziękujemy! Na drugi tydzień będziemy powtarzać kulinarne słownictwo na lekcji j.angielskiego i j.niemieckiego.

DZIEŃ DZIECKA
WIOSENNE PRZEBUDZENIE

Patronat nad imprezą sportową objął ŚLĄSKI SZKOLNY ZWIĄZEK SPORTOWY  oddział w Katowicach, który jest fundatorem Pucharu dla zwycięskiej drużyny oraz kiełbasek na ognisko.
Program Wiosennego Przebudzenia

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
Światowy Dzień bez Papierosa, obchodzony 31 maja, stał się okazją do przeprowadzenia akcji w ramach profilaktyki uzależnień. Zajęcia odbyły się w najmłodszej grupie wychowawczej. Głównym celem było propagowanie idei unikania palenia. Wychowankowie zapoznali się z zagrożeniami, jakie wynikają z czynnego i biernego palenia. Na zakończenia akcji chłopcy wykonali kolorowe plakaty, z których powstała okolicznościowa gazetka w świetlicy gr.1

DZIEŃ MATKI

W małym bukiecie
majowe kwiatki
zakwitły wczoraj na Święto Matki.

Majowe kwiatki
wstążką związane.
Niech sto lat żyją
mamy kochane!

„SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018”
Kolejna akcja „Sprzątania świata” za nami. Odbyła się ona 16 maja. Sprzątaliśmy teren wokół naszego Ośrodka i hali sportowej oraz fragment lasu nad potokiem Guido. Udało nam się zebrać 22 worki odpadów. W akcji pomagali nam wychowawcy: pani Ola, pan Krystian i pan Krzysztof.  Dziękujemy! 

PODZIĘKOWANIA
Koło Ekologiczne dziękuje wszystkim za udział w zbiórce plastikowych butelek po napojach. Zebrane odpady zostały przekazane do III LO w Gliwicach, gdzie 11 maja odbyły się artystyczne warsztaty z recyklingu.
SZKOLNY KONKURS WIEDZY PATRIOTYCZNEJ
7 maja br. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy Patriotycznej Droga ku Wolności. 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”. W tym roku nabrał on wyjątkowego charakteru, ponieważ świętujemy 100- lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Konkurs ten jest jednym z przedsięwzięć, jakie nasza placówka podejmuje w ramach obchodów Święta Niepodległości, których kulminacja nastąpi 11 listopada 2018 roku. Zwycięzcą został Tomek uczeń VII klasy. Serdecznie gratulujemy! Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział. Uśmiech
AKCJA ZBIERZ KORECZEK NA DOMECZEK
Nasza placówka nadal wspiera  Zabrzańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych poprzez udział w zbiórce plastikowych nakrętek, która ma wspomóc budowę domu dla podopiecznych. Do tej pory udało nam się zebrać około 20.000 nakrętek, z czego podczas ostatniej akcji 1700. Dziękujemy wszystkim tym, którzy nas wspierają!
Watro pomagać! Uśmiech
2. MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM TURNIEJU PIŁKI KOSZYKOWEJ
„Z PODWÓRKA NA PARKIET”
26 kwietnia odbył się Międzyszkolny Turniej Piłki Koszykowej „Z podwórka na parkiet”. Naszą placówkę reprezentowali: Dawid, Adam, Maciej, Wiktor, Kamil, Bronek, Denis, Patryk i Kuba.
W turnieju udział wzięło 9 drużyn (3 grupy po 3 drużyny). Z fazy grupowej wyszliśmy z pierwszego miejsca pokonując kolejno przeciwników 26:0 oraz 15 :6. W grupie finałowej zostały rozegrane dwa mecze.Pierwszy wygrany (po dogrywce) oraz drugi-jedyna porażka 9-13.
Nasi wychowankowie wykazali się ogromną walecznością i zaangażowaniem.Drużyna prowadzona przez trenera Krzysztofa Legieżyńskiego ostatecznie uplasowała się na drugim stopniu podium. ⛹️‍♂️🏀 ⛹️‍♂️ 🏀 ⛹️‍♂️ 🏀 ⛹️‍♂️
Gratulujemy! 🙂

MINI MASTERCHEF 2018
Uczniowie Bartek (II gim) i Piotrek (VI SP) godnie nas reprezentowali podczas IV Międzyszkolnego Konkursu Gastronomicznego MINI MASTERCHEF w Gliwicach.Tematem przewodnim tegorocznej edycji były naleśniki.🍐🍏🍽️🍴🥘🌮

AKCJA „BRATEK NA WIOSNĘ”
Wreszcie zawitała wiosna!
Nasze Koło ekologiczne dba o tereny zielone wokół placówki. Prace rozpoczęliśmy od wiosennej akcji posadzenia bratków na przyośrodkowym klombie. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na środowisko naturalne, nauka podstawowych zabiegów ogrodniczych oraz wzajemna integracja. Dziękujemy za zaangażowanie!

SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
10 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie uczniów z przedstawicielami Straży Miejskiej w Gliwicach. Tym razem tematem przewodnim była rola i uprawnienia
Straży Miejskiej. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi zadaniami, uprawnieniami
i obowiązkami wynikającymi z Ustawy.
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
MARZEC-MIESIĄCEM WODY
W kalendarzu ekologicznym marzec jest poświęcony wodzie bowiem obchodzimy „Światowy Dzień Wody”, „Dzień Ochrony Wód Bałtyku” oraz „Światowy Dzień Morza”.  Z tej okazji odbyły się liczne pogadanki, lekcje przyrody, podczas których uczniowie badali jakość i czystość wody płynącej w gliwickich kranach oraz szkolny konkurs wiedzy o wodzie. Zwycięzcę konkursu poznamy po świętach. Wszystkim dziękujemy za udział i zaangażowanie.

„ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO”
20 marca br. w ramach realizowanego programu edukacyjno- ekologicznego „ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO” odbyła się 1. edycja MasterChefa.
Trzy czteroosobowe zespoły rywalizowały w przygotowaniu niskokalorycznych dań.
W duchu zdrowej rywalizacji i zabawy uczniowie zgłębiali podstawowe zasady zdrowego odżywiania oraz uczyli się sztuki przyrządzania posiłków.

DZIEŃ KOBIET
Słodkim poczęstunkiem, życzeniami i kwiatami uczciliśmy Dzień Kobiet!

SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
6 marca br. odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielkami Straży Miejskiej
w Gliwicach. Tematem przewodnim było „Bezpieczeństwo w Internecie”. Panie zapoznały nas z  zasadami właściwego i bezpiecznego korzystania z jego zasobów.

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O INTERNECIE
26 lutego br. w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) i Tygodnia Ochrony Danych Osobowych odbyła się 3.edycja szkolnego konkursu wiedzy
o Internecie.
I miejsce zajął Tomek z klasy VII. Wykazał się nie tylko doskonałą wiedzą, ale także znajomością zasad bezpiecznego i mądrego korzystania z Internetu. Zwycięzcy gratulujemy!
PODZIĘKOWANIA
Hospicjum im. Miłosierdzia Bożego w Gliwicach składa podziękowania za udział
w jesiennej akcji „Kalendarz w każdej klasie”. Warto pomagać! 
KONKURS „SPORT UCZY I BAWI”
Dzisiaj, 22 lutego, odbyła się już ósma edycja konkursu „Sport Uczy I Bawi ” organizowana przez ZSOS nr 7. Nasza placówkę reprezentowało 4 uczniów: Maciek, Adam, Tomek i Szymon pod opieką p.K.Legieżyńskiego. Po zaciętej rywalizacji zajęliśmy III miejsce. Gratulujemy!  

21 lutego – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Ustanowiono go, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych.
Ddbajmy o poprawna polszczyznę, nie tylko w dniu dzisiejszym, zawsze! 

„MŁODZI W SIECI”
20 lutego klasy II i III gimnazjum brały udział w warsztatach, „Młodzi w sieci”, prowadzonych przez Panie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach. Zajęcia dotyczyły korzyści i zagrożeń związanych z poruszaniem się w świecie wirtualnym.
PODSUMOWANIE AKCJI „GÓRA GROSZA”
Od 27 listopada 2017 r. do 2 stycznia 2018 r. trwała Ogólnopolska Akcja Góra Grosza. Była to już XVIII edycja. Patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej
i Poczta Polska, a organizacją zajęło się Towarzystwo „Nasz Dom”. Celem było zebranie funduszy na różne programy pomocy dzieciom. Nasza placówka aktywnie uczestniczyła w akcji i zebrała 110 zł 52 gr. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie 

FERIE CZAS ZACZĄĆ!

DZIEŃ BABCI DZIADKA
Z okazji Dnia Babci i Dziadka odbył się konkurs babcinych wypieków oraz test z wiedzy o gotowaniu. 🍰🍽 Zwycięzcami zostali: Julian, Bronek i Bartek. Gratulujemy! 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW PLASTYCZNYCH
W konkursach plastycznych,organizowanych na terenie placówki, zwyciężył Bartek  😊 Gratulacje! 😊

XXVI OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PCK
8 stycznia br. w siedzibie PCK w Gliwicach odbył się etap rejonowy XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. Naszą placówkę reprezentował uczeń klasy III gimnazjum Jakub, który stanął na trzecim stopniu podium. gratulujemy wiedzy i dziękujemy za reprezentowanie, już po raz drugi, naszej placówki.

ZIMOWE WIECZORY W PRACOWNI TECHNICZNEJ 
W zimowe popołudnia praca w pracowni technicznej” pali się 🔥
w rękach”. Czas tak szybko mija.
– Co?  Już minęły 2,5 godziny?
-Niemożliwe! Ja jeszcze nie skończyłem!
-Przyjdziemy jeszcze po kolacji?

Tutaj wszystko jest możliwe😊

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT
 Trwają…
ZAPROSZENIE
PODZIĘKOWANIA
„Lepiej dobrze czynić, niż dobrze mówić…”
W imieniu Zarządu, pacjentów oraz pracowników Hospicjum Miłosierdzia Bożego
w Gliwicach dziękuję naszym wychowankom, nauczycielom i pracownikom za zakup kalendarzy hospicyjnych w ramach akcji „Kalendarz w każdej klasie”.
Warto pomagać!
wychowawca Józek Marchewczyk

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT
W pracowni plastycznej, pod czujnym okiem pani Marty, rozpoczęliśmy intensywną pracę nad ozdobami bożonarodzeniowymi 🎄🎄🎄
Anioły i bombki z cekinów 

AKCJA „GÓRA GROSZA”
Towarzystwo Nasz Dom i Poczta Polska już od 18 lat zachęcają do charytatywnej zbiórki na rzecz potrzebujących. Przekazane grosze to realna pomoc dla tysięcy dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin. Zbiórka potrwa od 27 listopada 2017 do 2 stycznia 2018 roku. Do udziału w akcji zapraszamy wszystkich naszych wychowanków, rodziców oraz pracowników.
21 LISTOPADA – ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ 
Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.
My również włączyliśmy się w obchody 🙂

SZKOLNY ETAP XXVI OLIMPIADY PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA ZA NAMI!
20 listopada 2017 roku odbył się szkolny etap XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża. Do zmagań przystąpiło 12 uczestników, którzy musieli wykazać się wiedzą min.
z ekologii, biologii oraz udzielania pierwszej pomocy.
Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy III gimnazjum Jakub, który będzie reprezentował naszą placówkę w dalszych etapach.
Zwycięzcy gratulujemy, zaś wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA
Dzieciaki w naszym kraju są przyzwyczajone, żeby świętować 1 czerwca. Tymczasem 20 listopada też mają ku temu okazję. Powszechny Dzień Dziecka nazywany jest także Dniem Praw Dziecka. Jest obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie propagować datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa.
Rzecznikiem Praw Dziecka w Polsce jest Marek Michalak.
W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi prawa dziecka są:
Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka, Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.
Więcej informacji na stronie www.brpd.gov.pl

I MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM TURNIEJU UNIHOKEJA
Dnia 09.11.2017 roku odbył się I Międzyszkolny Turniej Unihokeja z okazji Dnia Niepodległości organizowany przez ZSO nr 7 w Gliwicach.
Na starcie stanęło 6 drużyn które rozgrywały zawody w systemie „każdy z każdym”.
Nasi wychowankowie nie dali żadnych szans przeciwnikom wygrywając kolejno swoje mecze: 4:2 , 7:0 ,10:0 , 1:0 oraz 3:0.
Szkołę reprezentowali: Adam, Szymon, Adrian, Kamil, Mariusz, Marcin, Marcin i Bartosz. Wszyscy wykazali się zaangażowaniem oraz wolą walki do ostatniej minuty. Na szczególne wyróżnienie zasługują: Marcin  (najlepszy bramkarz turnieju), Szymon  (przechwyty), Adrian (bramki) i Adam (asysty).
Gratulacje chłopaki 

PODSUMOWANIE OBCHODÓW „ŚWIĘTA DRZEWA”
Podsumowano wyniki akcji organizowanych w naszej placówce w związku
z obchodami „Święta Drzewa”. Uczniowie klas V, VI, VII SP oraz II i III Gimnazjum mieli okazję wykazać się wiedzą w konkursie „Co to za drzewo?” oraz talentem w konkursie plastycznym „Drzewo marzeń”.
Najlepsze wyniki uzyskali: Jakub na poziomie gimnazjum oraz Sebastian i Piotr ze szkoły podstawowej.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach ekologicznych! ” 🙂

IX SZKOLNY KONKURS WIEDZY PATRIOTYCZNEJ
6 listopada br. w naszej placówce odbył się już IX Konkurs Wiedzy Patriotycznej,      którego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych, ukazywanie roli historii w życiu człowieka oraz szacunku do barw i symboli narodowych.
Zwycięzcą został uczeń klasy VI SP Sebastian.

„ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ”
Z okazji Dnia Zadusznych wychowankowie grupy 1 odwiedzili cmentarz w Sośnicy, zapalili znicz oraz pomodlili się za zmarłych.

PODSUMOWANIE AKCJI „ZBIERZ KORECZEK NA DOMECZEK”
24 października br. podczas zajęć ekologicznych z grupą 1 podsumowana została jesienna akcja zbiórki plastikowych nakrętek na rzecz Zabrzańskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych. Jest ono w trakcie budowy domu dla swoich podopiecznych w zabrzańskiej dzielnicy Biskupice.
Tym razem zebraliśmy 3900 nakrętek, natomiast od początku akcji ok.20 000.
Dziękujemy za udział.
Warto pomagać! 🙂

DZIEŃ NAUCZYCIELA
Wykształcenie to dobro,
którego nic nie jest w stanie nas pozbawić.
W podziękowaniu, za trudną pracę i wskazanie właściwej drogi,
życzymy dużo wytrwałości i dalszych sukcesów zawodowych.
Dobry nauczyciel, jak aforysta, nie poniża i nie krzyczy,
a zapraszając do refleksji nie traci poczucia realizmu i optymizmu.
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Nauczyciela.

KURS UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
10 października br. uczniowie klas 5, 6 i 7 wzięli udział w praktycznym szkoleniu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie przeprowadzili funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gliwicach.


ŚWIĘTO DRZEWA
W dniu 9 października Nasza Placówka włączy się w coroczne obchody „Święta Drzewa”

Plan akcji w naszej szkole:
1.Konkurs wiedzy, „Co to za drzewo” dla klas V, VI, VII Szkoły Podstawowej
oraz II i III Gimnazjum.
2.Konkurs plastyczny „Drzewo marzeń” dla wszystkich zainteresowanych osób.
Zapraszamy do udziału
w konkursach!!!

Opiekunowie Koła Ekologicznego  w MOS Gliwice
Dorota Kozłowska
Józef Marchewczyk

DZIEŃ CHŁOPAKA

Z okazji Waszego Święta – my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu: –
Dziewczyny – tylko tej najfajniejszej,
Ciastek – tylko tych najsłodszych,
Samochodów – tylko tych najszybszych,
Zabaw – tylko najweselszych,
Przygód – tylko najciekawszych…
i butów – takich, co najlżejsze,w których wszędzie mógłbyś dotrzeć! 

III TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
29 września odbył się III Turniej Tenisa Stołowego
o Puchar Starosty Powiatu Raciborskiego. Naszą placówkę reprezentowało dwóch wychowanków: Mariusz i Szymon.
Pierwszy z nich wygrał osiem pojedynków i ostatecznie uplasował się na 11 miejscu,
a drugi po 6 wygranych meczach zajął ostatecznie 13 miejsce.

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
Skąd wziął się Dzień Bez Samochodu? Pierwszy taki pomysł pojawił się w 1973 roku, gdy nastąpił kryzys naftowy. Jednak dopiero po ponad 20 latach inicjatywa została wprowadzona w życie. W 2000 roku dzień bez samochodu zyskał status dnia globalnego i uzyskał stałą datę: 22 września.
Jak co roku przygotowaliśmy ulotki, które mimo niesprzyjającej aury umieszczaliśmy za wycieraczkami samochodów w dzielnicy Gliwice-Sośnica. Na zajęciach przyrodniczych odbył się konkurs plastyczny.Może warto chociaż jeden dzień w roku spędzić bez samochodu i zostawić go w garażu?|
A więc… PODEJMIJ WYZWANIE 

AKCJA „KALENDARZ W KAŻDEJ KLASIE”

„Człowiek jest wielki nie przez to,co posiada,
lecz przez to kim jest, nie przez to co ma,
lecz przez to czym dzieli się z innymi”.
Jan Paweł II

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Gliwicach już od 18 lat zachęca do zakupu kalendarzy hospicyjnych. Tym razem na rok 2018. Cena kalendarza to jedynie 10zł. Całość zebranych kosztów zostanie przekazana na rozbudowę i modernizację budynku Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach przy ulicy Daszyńskiego 29. Szczegóły na plakatach oraz bezpośrednio u wychowawcy p.Józka.
Warto pomagać… 
AKCJA EKOLOGICZNA „ODDAJ ZUŻYTY TELEFON”
Koło ekologiczne zaprasza wszystkich pracowników, uczniów oraz rodziców do jesiennej zbiórki zużytych telefonów. Zbiórka jest kontynuacją międzynarodowej akcji ekologicznej Sprzątanie Świata 2017, w której braliśmy udział w kwietniu br. Organizatorem akcji jest firma EKOPHONE  LESZEK KOTYZA. Zbiórka jest jednocześnie konkursem z nagrodami. Szczegóły na plakatach oraz bezpośrednio
u opiekunów szkolnego Koła Ekologicznego. Zbiórka potrwa do 17 listopada br.
Zapraszamy do udziału w akcji!

ROK SZKOLNY 2017/2018 ROZPOCZĘTY

POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO 2017/2018


SŁONECZNYCH WAKACJI 🙂

„WIOSENNE PRZEBUDZENIE”

DZIEŃ DZIECKA
INFORMACJA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW KLAS III GIMNAZJUM
W związku z rekrutacją do szkół ponadgimnazjalnych 2017/2018 wszelkie informacje na temat zasad, terminów, opisy szkół i oddziałów oraz dokumentacji niezbędnej do ubiegania się o miejsce w danej placówce znajdą Państwo na stronie
https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/

WYCIECZKA ROWEROWA DO GLIWICKIEGO AEROKLUBU
22 maja wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Gliwickiego Aeroklubu. Trafiliśmy na wspaniałą pogodę. Zwiedziliśmy hangary i samoloty..Obserwowaliśmy loty szybowców, skoki spadochronowe.Oj, dużo się się działo!.
W pierwszą sobotę czerwca na terenie Aeroklubu odbędzie się Piknik Lotniczy
Dziękujemy panu Danielowi za przygotowanie wycieczki.
Foto:Wojciech Kloc

SZKOLNY KONKURS WIEDZY PATRIOTYCZNEJ
Jest już tradycją , że w maju w naszej placówce odbywa się wiosenna edycja konkursu wiedzy patriotycznej. Młodzież ma za zadanie wykazać się wiedzą o naszym kraju, jego historii oraz znajomością symboli narodowych.Zwycięzcą został uczeń klasy V SP Marcin Soja. Gratulacje!
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!

ŚWIĘTO 6 BATALIONU POWIETRZNODESANTOWEGO W GLIWICACH
W piątek, 12 maja wychowankowie uczestniczyli w obchodach Święta 6 Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach. Była to również 60. rocznica uformowania jednostki w naszym mieście. Żołnierze, jak co roku zresztą, przygotowali mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży. Święto tym razem połączono z uroczystością pożegnania XXXVI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR
w Kosowie.Chłopcy mieli okazję zobaczyć a nawet dotknąć sprzętu wojskowego, oglądali przemarsz wojsk, występy mażoretek oraz pokaz jednostek specjalnych.

AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA”
W dniu 25 kwietnia br. odbyła się coroczna akcja „Sprzątania Świata”. Organizatorem akcji jest Wydział Środowiska UM w Gliwicach oraz Koło Ekologiczne przy MOS. Nasi wychowankowie wraz z opiekunami od kilkunastu lat chętnie biorą w niej udział. W tym roku przy sprzyjającej aurze sprzątaliśmy teren bezpośrednio przylegający do naszej placówki, fragment lasu nad Potokiem Guido oraz teren wokół hali sportowej.
W tegorocznej akcji wzięło udział czterdziestu uczniów i pięciu opiekunów. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

SZKOLNY KONKURS WIEDZY PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNEJ
24 kwietnia odbył się, po raz  kolejny na zakończenie „Tygodnia Ziemi”, Szkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo- Ekologicznej. Celem konkursu jest kształtowanie wśród młodzieży postaw proekologicznych, ukazywanie roli środowiska naturalnego w życiu każdego człowieka oraz ukazywanie zagrożeń dla ziemi wynikających
z niewłaściwej działalności gospodarczej ludzi. Wychowankom grup 1 i 2 dziękujemy za zaangażowanie. Zwycięzców poznamy w najbliższym czasie 🙂

UCZNIOM KLASY III ŻYCZYMY POWODZENIA!
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
NOWY PLAN LEKCJI pobierz

AKCJA „BRATEK NA WIOSNĘ”
Przyszła wiosna!
Koło ekologiczne zadbało o tereny zielone wokół naszej placówki. Prace rozpoczęto od akcji posadzenia bratków na klombach. Celem akcji była nauka młodzieży podstawowych zabiegów ogrodniczych, dbałość o środowisko naturalne oraz wzajemna integracja. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc. Szczególne podziękowania kierujemy do Adama, Jaśka, Dawida, Marcina i Sebastiana

ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU
2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Film pokazuje spektrum zachowań osób z zaburzeniami autystycznymi. Pozwoli on zrozumieć i uwrażliwić się na autyzm, a chorym ułatwi życie wśród nas.
MEDONET.PL

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SZCZĘŚCIA

NAJLEPSZE ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA MĘŻCZYZNY
ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA KOBIET
Wszystkim Kobietom, Kobietkom i Dziewczętom, z okazji Ich dzisiejszego święta,wszystkiego co najlepsze! Radości, miłości i uśmiechu na twarzy

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
21 lutego br. najmłodsza grupa wychowawcza podczas zajęć internatowych włączyła się do obchodów święta języka ojczystego.
Wychowankowie wzięli udział w ciekawej pogadance dotyczącej najczęściej popełnianych błędów językowych, dyskusji pt. „Jak skutecznie pozbyć się wulgaryzmów”, napisali dyktando oraz przygotowali okolicznościowy plakat.

ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH
14 lutego obchodziliśmy Walentynki   Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę. Dziękujemy za udział, szczególnie Tym, najbardziej wytrwałym 🙂
TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
W dniach od 6 – 10 lutego na terenie naszej placówki obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu. W ramach ogólnopolskich obchodów podjęliśmy, wspólnie z uczniami i nauczycielami, następujące inicjatywy:
1.Gazetka tematyczna.
2.Pogadanki oraz zajęcia wychowawcze dotyczące min. netykiety, stalkingu, sextingu.
3.Konkurs plastyczny.
4.Szkolny konkurs wiedzy o Internecie.
Laureatem został Dawid Markuszewski z klasy VI.
Mamy nadzieję, że dzięki podjętej tematyce nasza młodzież będzie mądrze i roztropnie korzystała z Internetu oraz czuła się w nim bezpiecznie.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Wszystkim naszym Babciom i Dziadkom, z okazji Ich święta, najlepsze życzenia, by zawsze byli szczęśliwi, uśmiechnięci i zdrowi 

FERIE ZIMOWE
Podczas zimowego wypoczynku pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych!
Udanych ferii! 🙂
WESOŁYCH ŚWIĄT!

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ… 🙂
W ubiegły czwartek 8 grudnia uczniowie klasy V i VI szkoły podstawowej wraz
z opiekunami wzięli udział w warsztatach „Chodźmy wszyscy do stajenki” organizowanych przez Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Podczas lekcji poznali historię szopki bożonarodzeniowej. Dowiedzieli się, gdzie powstała pierwsza szopka na świecie i dlaczego nazywana jest ona „żywą szopką”.Prowadząca opowiedziała, jakie osoby i zwierzęta muszą znaleźć się w każdej szopce bożonarodzeniowej. Lekcja była wzbogacona materiałem ilustracyjnym.
Na końcu wszyscy mogli samodzielnie pomalować i ozdobić gipsowe stajenki.

pagewb1 pagewb2

MIKOŁAJKOWY BIEG PO ZDROWIE 
Jak co roku, 6 grudnia, Mikołajkowy Bieg po Zdrowie 😊 W biegu na dystansie 800 metrów brali udział Nasi wychowankowie oraz gościnnie Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Rud Raciborskich.Po zawodach wychowankowie MOSu i drużyna MOW Rudy rozegrali towarzyski mecz piłki nożnej. Tym razem nasz team zwyciężył
Fundatorem nagród była Rada Osiedla Sośnica,a słodkiego poczęstunku piekarnie: Magda, Pszczółka i Wisienka.
Wygrane drużyny:
Rudy 1. Miejsce Nowak Dawid, 2. Michalak Adrian
I GRUPA 1. M. Soja, 2. D. Buczyński
II GRUPA 1. D. Bartyla, 2. J. Wiśniewski
III GRUPA 1. Sz. Bojda, 2. P. Kęprowski

5 GRUDNIA ŚWIATOWY DZIEŃ WOLONTARIATU
Dzisiaj Światowy Dzień Wolontariatu! Warto pomagać 🙂 A ty pomagasz?
wolontariat4 GRUDNIA-DZIEŃ GÓRNIKA

Oby robota było lżejszo,
Oby pinydzy boło wincy,
Oby zdrowie Wom dopisało,
I oby Barbara nad Wami czuwała.
Szczyńść Boże Wszystkim Górnikom i ich rodzinom 🙂
gornik

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Pamiętajmy o osobach niepełnosprawnych!
dzien niepelnosprawnych

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH
Ubiegły piątek, 2 grudnia to długo oczekiwany dzień-podsumowanie działań ekologicznych w naszej placówce od początku roku szkolnego! Pamiątkowe dyplomy i upominki otrzymali Dawid Buczyński, Denis Drazek, Brandon Rusiniak, Sebastian Szymiczek, Grzegorz Hoffmann i Adam Wojda, uczniowie klasy V i VI szkoły podstawowej. Doceniono ich wkład w tegoroczne obchody „Święta drzewa”, udział w konkursie plastycznym i reprezentowanie placówki w „Eko-Turnieju”.
Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach szkolnego Koła Ekologicznego!

EKO

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
21 listopada w naszej placówce obchodzony był „Dzień Życzliwości”. Wychowankowie najmłodszej grupy wychowawczej chętnie przystąpili do konkursu plastycznego, odbyły się zajęcia interaktywne dotyczące tej tematyki, ankieta badająca poziom życzliwości oraz wybór najbardziej życzliwego wychowanka grupy 1.

pz1

XXV OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
17 listopada 2016 uczniowie Gimnazjum wzięli udział w XXV edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy.
W etapie szkolnym wzięło udział 20 uczniów, najlepsi okazali się : Marcin Gabor i Jakub Wawrzaszek z klasy II oraz Szymon Spychalski z klasy III gimnazjum.
Wszystkim serdecznie gratulujemy, a za Marcina już dziś trzymamy kciuki.
Etap rejonowy odbędzie się 16 grudnia.

zdrowie OLIMP-FINAL-male

ZAPRASZAMY DO ŚWIĘTOWANIA
plakat_11_listopada_2016
VII EKO TURNIEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
18 października 2016 roku uczniowie klasy V i VI brali udział w VIII Eko Turnieju Szkół Podstawowych o Puchar Prezydenta Miasta Gliwice zorganizowanym przez Gimnazjum nr 10.
Turniej składał się z trzech części: konkurs wiedzy z dziedziny ekologii i ochrony przyrody, zawody sportowe oraz poziom zbiórki zużytych baterii, kartridżów, tonerów i płyt CD.
Chłopcy wykazali się ogromnym duchem walki oraz sporym poziomem wiedzy.
Nagrody były zwieńczeniem ich wysiłku, ale jak sami stwierdzili: „najważniejsza była dobra zabawa” 🙂
Gratulujemy!!!
page2page1

DZIEŃ NAUCZYCIELA
Naszym Nauczycielom, Wychowawcom oraz wszystkim Pracownikom oświaty,z okazji Waszego święta, najlepsze życzenia: zdrowia, radości oraz sukcesów w pracy 🙂dn

SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZO-PLASTYCZNY
Kontynuacją obchodów „Światowego Dnia Drzewa” był szkolny konkurs przyrodniczo – plastyczny pt: „Drzewo moich marzeń”. Uczniowie Szkoły Podstawowej sprawdzali swoją wiedzę dotyczącą różnorodności drzew oraz wykonywali prace plastyczne.
Dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy wszystkim uczestnikom! 🙂


pagekd
ŚWIĘTO DRZEWA
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji, jak co roku, również w naszej placówce postanowiliśmy go uczcić. Przeprowadzono zajęcia terenowe według naszego nagrodzonego scenariusza (w 2012 roku) pt., „Jakie to drzewo”. Oprócz nauki rozpoznawania gatunków drzew w naszej okolicy, prowadzenia dokumentacji fotograficznej wykorzystano elementy dendroterapii. Dawno, bowiem udowodniono, że z drzew można czerpać dobrą energię i zdrowie.
pagesd

DZIEŃ CHŁOPAKA
Z okazji Dnia Chłopaka życzymy Wam śmiałości w dążeniu do własnych celów, odwagi w kroczeniu swoją drogą i wytrwałości w każdym działaniu.
dzch

WYCIECZKA W GÓRY OPAWSKIEpagego
Zgodnie z tradycją Ośrodka, jak każdego roku we wrześniu tak i tym razem wybraliśmy się na wycieczkę integracyjną o walorach turystyczno-krajoznawczych. Dnia 28 września 2016 roku z samego rana wyruszyliśmy w Góry Opawskie, by podziwiać ich urok, a w szczególności zdobyć najwyższy szczyt Biskupią Kopę (890 m npm). Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy z Jarnołtówka zieloną ścieżką edukacyjną, którą dotarliśmy do samego Schroniska Pod Biskupią Kopą, a następnie szlakiem wzdłuż granicy z Czechami wspięliśmy się na szczyt. Dla urozmaicenia wędrówki schodziliśmy żółtym szlakiem.
Wszystkim odważnym, kochającym góry i wyzwania serdecznie dziękujemy za udział we wspólnym wędrowaniu, a tym którzy stanęli na szczycie szczerze gratulujemy!  Natomiast nowych chętnych do wędrowania zapraszamy już za rok… 🙂

 pagego1pagego2

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
22 września 2016 roku nasze koło ekologiczne na zakończenie Tygodnia Zrównoważonego Transportu zorganizowało obchody „Dnia bez Samochodu”. W tym dniu obyła się „akcja ulotkowa” skierowana do kierowców naszej dzielnicy, zajęcia interaktywne oraz konkurs wiedzy ekologicznej.
Dziękujemy naszym najmłodszym wychowankom za aktywność i wielkie zaangażowanie w tegoroczną akcję.
Warto nadmienić, że nasi wychowankowie już ponad dekadę włączają się w akcję 🙂

pagesam

ZAPRASZAMY RODZICÓW

zebranie-rodziców1

ROZPOCZĘLIŚMY NOWY ROK SZKOLNY 2016/2017 🙂
Śpiewająco i tańcząco rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dyskotekę zorganizowali  DJ Kuba i DJ  Mati. Dziękujemy! 🙂

paget1paget2

PLAN LEKCJI
Plan lekcji na rok 2016/2017 dostępny w zakładce dla uczniów 🙂

NOWY ROK SZKOLNY 2016/2017

Witaj-szkoło

Istnieje możliwość zakwaterowania w Internacie, w dniu 31 sierpnia, po uprzednim kontakcie telefonicznym z Placówką 32/2342423

WAKACJE 🙂

udanych wakacji

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
mos zak2

WYCIECZKA DO PSZCZYNY
20 czerwca odbyła się wycieczka do Pszczyny, podczas której zwiedzaliśmy zbiory Muzeum Zamkowego oraz uczestniczyliśmy w lekcji przyrodniczej w „Zagrodzie Żubrów”. Mieliśmy także okazję widzieć karmienie tych podlegających ochronie zwierząt oraz zdobyć wiele informacji na temat ich życia i zwyczajów.Pomimo pochmurnej pogody humory dopisywały, można było wyczuć wakacyjny klimat… 🙂

pagep1 pagep2

I MIEJSCE W INTEGRACYJNYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA ZSOS NR 7 W GLIWICACH
Po 3 latach powrót na fotel lidera 🙂
Turniej organizowany jest już od 5 lat, a od 4 startują w nim nasi wychowankowie za każdym razem plasując się na podium.
W roku 2013 występowaliśmy w roli debiutanta i od razu udało się osiągnąć najwyższy stopień podium . W kolejnych latach musieliśmy uznać wyższość drużyny z Pyskowic (rok 2014, 2015).
W tym roku startowało 12 drużyn. Do rywalizacji przystąpiły też drużyny z Czech i Słowacji. Jednak to nasza drużyna wyszła z grupy jako lider pokonując odpowiednio drużyny przeciwne 8:0 oraz 6:0. Nie było na nas mocnych ani w 1/8 finału, ani w półfinale . Wygraliśmy odpowiednio 3:0 i 4:0 i przeszliśmy do finału .Tam zmierzyliśmy się z mocną drużyną z Rudy Śląskiej.Ostatecznie zwyciężyliśmy rezultatem 3:2.Nasi odwieczni rywale drużyna z Pyskowic wywalczyła trzecie miejsce – nie mieliśmy jednak okazji na reważ za ubiegłe lata .
Drużyna spisała się bardzo dobrze 🙂  Na szczególne wyróżnienie zasługuje Filip Biernat – król strzelców (18 bramek) i dzielnie wspomagający go Mateusz Semenowicz oraz nasz bramkarz Szymon Bojda, który to przepuścił najmniej bramek (2).
Puchar przechodni odbieraliśmy od Pani Dyrektor Doroty Tarczyńskiej. Mamy nadzieję, że i za rok będzie on w naszym posiadaniu .
pageturniej1 pageturniej2

 O NAS I TURNIEJU INTEGRACYJNYM W „NOWINACH GLIWICKICH”
turniej1OGÓLNOPOLSKA AKCJA „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”
10 czerwca wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji mającej na celu ustanowienie rekordu czytania w jednym momencie. Ogólnopolskim organizatorem przedsięwzięcia był miesięcznik „Biblioteka w Szkole”.Celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Podczas projektu, oprócz wspólnego czytania, stworzyliśmy opowiadanie składające się z losowo wybranych zdań z książek 🙂pageczytanie

EURO 2016
10 czerwca br. rozpoczęło się święto piłki nożnej EURO 2016. Kibicujemy naszym, którzy mają już za sobą wygrany pierwszy mecz z Irlandią Północną. Mamy nadzieję, że te najbliższe z Niemcami i Ukrainą też będą wygrane…:)

EURO 16

WYPRAWA NAD ZALEW PŁAWNIOWICKI
3 czerwca, tak w ten pechowy dzień ruszyliśmy na zalew. Po początkowych problemach ze sprzętem ruszyliśmy pełna parą w rejs 🙂
Mieliśmy swoje małe Euro mistrzostwa.Rozgrywki w sportowym stylu i oczywiście tradycyjna kiełbaska 🙂
Serdeczne podziękowania dla p.Iwony za opiekę,a Norbertowi,Tomkowi,Marcinowi i   Dawidowi za wszelką pomoc i zaangażowanie. Jakubowi za najdłuższe wiosłowanie, Maćkowi, że nauczył się wiosłować 🙂
Burze nas ominęły, w końcu dobrzy ludzie zawsze mają dobrą pogodę 🙂pagep1pagep2

DZIEŃ DZIECKA
Wszystkim dzieciom ,tym małym i dużym, życzenia aby nigdy nie zatraciły dziecka w sobie 🙂
dzien dzieckaObszerną fotorelację znajdziecie na Facebooku

DZIEŃ MATKI
„Spotkanie z matką”
Ona mi pierwsza pokazała księżyc
I pierwszy śnieg na świerkach
I pierwszy deszcz
Byłem wtedy mały jak muszelka
A czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne
Konstanty Ildefons Gałczyński
dzien matki
WIOSENNE PRZEBUDZENIE – DZIEŃ EKOLOGICZNY
 W tym roku tematem przewodnim było szeroko pojęte „ZDROWIE”. Naszym gościem była pani Halina Kacprzak  z Klubu Ekologicznego Oddział Gliwice, która wystąpiła z prelekcją „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.Była to też okazja do świętowania!!! W tym roku szkolnym nasze Koło Ekologiczne świętuje swoje 10–lecie. Był czas by powspominać i pochwalić się wszystkimi sukcesami, a było tego sporo. Prezentacja multimedialna była ku temu okazją.
Prowadzący nasze Koło – pani Dorota Kozłowska i pan Józef Marchewczyk za wkład w działalność ekologiczną zostali nagrodzeni przez panią Dyrektor.Otrzymali piękną i bardzo praktyczną nagrodę – walizkę eko-badacza!!! Teraz nasze zajęcia będzie można uatrakcyjnić ciekawymi badaniami w terenie. Dziękujemy 🙂

pageeko1

ZEBRANIE Z RODZICAMI

zebranie1

VI SZKOLNY KONKURS WIEDZY PATRIOTYCZNEJ
28 kwietnia br. w naszej placówce odbył się już VI Szkolny Konkurs Wiedzy Patriotycznej. Celem konkursu jest kształtowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych, ukazywanie roli historii w życiu każdego obywatela oraz rozwijanie wśród uczniów szacunku do barw, znaków i symboli narodowych. Zwycięzcą został Szymon Bojda uczeń klasy I gimnazjum. Szymonowi gratulujemy, zaś pozostałym dziękujemy za udział.  🙂
patriotyzm

ZAPROSZENIE NA „WIOSENNE PRZEBUDZENIE”

wiosenne przebudzenie krokus zaproszenie

„Wiosenne Przebudzenie”-program szczegółowy pobierz

 

 POWODZENIA NA EGZAMINIE GIMNAZJALNYM

egazmin

SZKOLNY KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ
19 kwietnia br. odbył się , po raz  kolejny na zakończenie „Tygodnia Ziemi”, Szkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo- Ekologicznej. Podstawowym celem konkursu jest kształtowanie wśród młodzieży postaw proekologicznych, ukazywanie roli środowiska naturalnego w życiu każdego człowieka oraz ukazywanie zagrożeń dla ziemi wynikających z niewłaściwej  działalności gospodarczej ludzi. Zwycięzcą okazał się Dawid Duleba uczeń III klasy gimnazjum. Zwycięzcy gratulujemy, zaś pozostałym dziękujemy za zaangażowanie.

ekologia

POWODZENIA NA SPRAWDZIANIE 

sprawdzian 6 kl

ZAPROSZENIE NA WARSZTATY

kartka

KAMPANIA „WKRACZASZ W DOROSŁOŚĆ. WYBIERAJ!”.
22 marca nasi wychowankowie wzięli udział w spotkaniu w ramach kampanii społecznej pod nazwą ,,Wkraczasz w dorosłość. Wybieraj!”. Celem spotkania było promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od uzależnień oraz kształtowanie u młodych ludzi umiejętność dokonywania właściwych wyborów. Spotkanie poprowadzili kom. Tomasz Ciepał i kom. Paweł Warchoł z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

pageW pageW2

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

pisanki1

SPOTKANIE WIELKANOCNE
Dzisiaj, 22 marca, odbyło się śniadanie wielkanocne. Podczas spotkania obecni byli wychowankowie, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz personel ośrodka.Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Mariola Gajek-Czapla, która złożyła życzenia świąteczne wszystkim zebranym, następnie podano tradycyjne potrawy m.in. żurek z jajkiem.
Spotkanie przy wspólnym stole pozwala poznać wychowankom zwyczaje i tradycje świąteczne oraz umocnić relacje między rówieśnikami i pracownikami ośrodka; ponadto uczniowie zaangażowali się w prace plastyczne i przygotowali plakaty informujące o zdarzeniu jak również świątecznie udekorowali sale lekcyjne. Uroczystość przebiegała w ciepłej i rodzinnej atmosferze.

pagew1pagew2

8 MARCA – DZIEŃ KOBIET
Wszystkim Paniom, tym dużym i tym małym, najlepsze życzenia! Uśmiechu na twarzy i samych szczęśliwych dni! https://www.youtube.com/watch?v=JqpzWUA-UWs
pagedk1 pagedk2

KONKURS PRZYRODNICZY EUREKA
7 marca uczniowie III klasy gimnazjum Arkadiusz Horbaczewski, Daniel Lendel i Dawid Duleba pod opieką nauczycielki biologii pani Doroty Kozłowskiej brali udział w międzyszkolnym konkursie przyrodniczym.Test obejmował pytania z szeroko pojętego tematu powietrze (z przedmiotów biologia,  fizyka i chemia).  Po części pisemnej uczestniczyli w zajęciach w laboratorium chemicznym biorąc udział w ciekawych doświadczeniach. Konkurs był organizowany przez GCE w Gliwicach. Z uwagi na zbliżające się egzaminy gimnazjalne był to ciekawy sposób usystematyzowania wiedzy z przedmiotów przyrodniczych.

USER COMMENTS

1 MARCA – DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Chwała bohaterom (*)
wykleci

21 LUTEGO – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO
„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. M.Rej
polski

FERIE ZIMOWE
Wszystkim naszym Uczniom życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku 🙂
ferie zimowe
WALENTYNKI-ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH
„Co to jest miłość
Powiedz
Albo nic nie mów
Ja chce cię mieć
Przy sobie
I nie wiem Czemu”.
Jonasz Kofta

LOVE

DZIEŃ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
28 stycznia obchodzimy Dzień Ochrony Danych Osobowych. Jak je skutecznie chronić możesz zobaczyć na spocie

Plakat GIODO
DZIEŃ PAMIĘCI O HOLOKAUŚCIE
27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście (*)
znicz

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
bombki1SPOTKANIE WIGILIJNE I JASEŁKA
18.12.15 r.odbyło się spotkanie Wigilijne połączone z jasełkami. Na pageJ1uroczystości obecni byli uczniowie wraz z rodzicami, dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele oraz lokalne władze oświatowe i samorządowe.
O godzinie 16.00 rozpoczęła się inscenizacja jasełek, którą przygotowali uczniowie pod przewodnictwem nauczyciela języka polskiego. Ponadto w przedstawienie zaangażowani byli wszyscy pracownicy MOS-u, którzy pomogli w przygotowaniu strojów, a dekoracje sceniczne wykonała nauczycielka plastyki. Nadzór i opiekę nad całą uroczystością sprawowała dyrekcja ośrodka. Po jaspageJ2ełkach wszyscy udali się na stołówkę. Pani Dyrektor Mariola Gajek-Czapla złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne. Uroczystość przebiegała w rodzinnej i odświętnej atmosferze, dzięki czemu wychowankowie jeszcze bardziej integrują się z ośrodkiem i jego pracownikami oraz kultywują rodzime tradycje.

 

WIZYTA W SCHRONISKU DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT
O tym, że warto pomagać słyszymy często. Dlatego w poniedziałek 14 grudnia kilku chłopaków z naszej placówki : Kamil Porębski, Maciek Wiecha, Tomek Brzozowski i Marcin Motyka pod opieką „pani od przyrody” wybrało się do pobliskiego schroniska z darami dla psiaków i kotów. Było to podsumowanie akcji „Pomóż zwierzakom przetrwać zimę” organizowanej w naszej placówce.
Cieszymy się, ze chociaż w taki sposób mogliśmy wesprzeć schronisko w Gliwicach-Sośnicy. Dziękujemy wszystkim osobom niezwiązanym z naszą placówką za wsparcie naszej akcji. Mamy nadzieję, że będzie to już naszą tradycją i z akcji na akcję uda nam się zebrać jeszcze więcej darów dla zwierzaków.  pageschron


ZAPROSZENIE
Wszystkich uczniów wraz z rodzicami zapraszamy na spotkanie wigilijne, które odbędzie się w piątek 18 grudnia, o godzinie 16.00op__atek


UROCZYSTE OTWARCIE BOISKA SZKOLNEGO

W dniu 24.11.2015 roku odbyła się uroczystość otwarcia nowo wybudowanego boiska na terenie naszej placówki.O godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczysta gala, na którą zostali zaproszeni znamienici goście reprezentujący władze samorządowe i oświatowe naszego miasta. W trakcie akademii głos zabrała Pani Dyrektor Mariola Gajek Czapla oraz przedstawiciele władz miasta: Pni Krystyna Sowa i  Pan Mariusz Kucharz. pageboiskoPonadto wypowiedzieli się wychowankowie, dziękowali oni zebranym za pomoc i wsparcie w budowie i współtworzeniu ośrodka i jego zaplecza sportowego. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób, młodzież szkolna dostaje drugą szanse na kontynuowanie nauki w sprzyjających warunkach oraz przeciwdziałanie negatywnym zachowaniom. pageboisko1Później odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi przy akompaniamencie muzyki i świetle pochodni, następnie na płycie boiska zostały zorganizowane konkursy sportowe, w których udział wzięli zebrani goście. Po prezentacji obiektu sportowego i zewnętrznej siłowni, przewidziany został szereg prelekcji i szkoleń pod hasłem „Zadbaj o siebie-zadbaj o ucznia”.

SEMINARIUM „ZADBAJ O SIEBIE-ZADBAJ O UCZNIA”
24 listopada 2015 roku Nasza Placówka we współpracy z ROM-E Metis w Katowicach
i Gliwickim Ośrodkiem Metodycznym zorganizowała seminarium „Zadbaj o siebie – zadbaj o ucznia”. W programie oprócz wykładu mgr Tomasza Wojtasika, konsultanta ROM-E Metis pt.:”Zadbaj o siebie – czyli jaka kondycja nauczyciela” oraz warsztatu mgr Kamili Woźnicy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku pt.:”Zadbaj o siebie – czyli co z naszą pamięcią?” odbyły się warsztaty florystyczne. Pod czujnym okiem dr Aldony Urbanek z RODNiP WOM w Rybniku, uczestnicy wykonywali kompozycje kwiatowe.

pageflora1pageflora2

XXIV OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
20 listopada 2015 roku w naszej placówce odbył się szkolny etap XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża. Do olimpiady przystąpiło 12 uczniów. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą min. z ekologii, biologii oraz udzielania pierwszej pomocy. Trzy pierwsze miejsca zajęli: Dawid Duleba (III Gim), który będzie reprezentował naszą placówkę w etapie rejonowym, w styczniu 2016 roku, Fabian Dubiel (II Gim) oraz Norbert Woźniak (II Gim). Zwycięzcom gratulujemy, zaś wszystkim pozostałym serdecznie dziękujemy za udział.
pagepck1pagepck

21 LISTOPADA-DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI  dzien-zyczliwosci

20 LISTOPADA- OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka wystosował list do wszystkich dzieci. zobaczdzien_praw_dziecka
V SZKOLNY KONKURS WIEDZY PATRIOTYCZNEJ

12 listopada br. w naszej placówce odbył się już V Szkolny Konkurs Wiedzy Patriotycznej. Podstawowe cele konkursu to  kształtowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych, ukazywanie roli historii w życiu każdego obywatela oraz rozwijanie wśród uczniów szacunku do symboli narodowych. Zwycięzcą okazał się Dawid Duleba uczeń III klasy gimnazjum Gratulujemy!
pagepatr1 pagepatr2

WYRÓŻNIENIE ZA DZIAŁALNOŚĆ EKOLOGICZNĄ
Klub ekologiczny Gaja wyróżnił naszą placówkę za aktywny udział w programie edukacji ekologicznej „Zaadoptuj Rzekę 2015”. W ramach tego programu nasi uczniowie podjęli szereg działań proekologicznych na rzecz Potoku Sośnickiego, przepływającego przez naszą dzielnicę.  ekopage2


11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
„Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę
Hołd wdzięczności Polska składa”
L.Wiszniewski
11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. 11listopadaTo właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.

SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
28 października br. w naszej placówce zostało zorganizowane spotkanie uczniów z przedstawicielami Straży Miejskiej w Gliwicach. Podczas spotkania poruszono tematykę używek, po które współczesna młodzież coraz częściej sięga. Uczniów  zapoznano z rodzajami używek oraz konsekwencjami ich brania. Nie obyło się bez burzliwej dyskusji.
pagesm


WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy…”
ks.Jan Twardowski
Wszystkich Świętych (łac. sollemnitas omnium sanctorum) rzymskokatolicka uroczystość (część innych kościołów również ją uznaje, w tym anglikański) obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych.anio___znicz
Wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w  martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej . Pierwotnie święto to obchodzono 13 maja. Papież Grzegorz III w 731 roku przeniósł tę uroczystość z 13 maja na dzień 1 listopada.


OBCHODY DNIA NAUCZYCIELA
W dniu 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, z tej okazji przygotowano uroczyste spotkanie, w którym udział wzięli nauczyciele, pracownicy Ośrodka oraz uczniowie. Wychowankowie złożyli życzenia oraz wręczyli upominki okolicznościowe gronu pedagogicznemu, dzięki angażowaniu młodzieży szkolnej w aktywne uczestnictwo w życiu placówki, rozwija ona umiejętności interakcji społecznych, tak potrzebne w dorosłym życiu.
Podczas uroczystości Pani Dyrektor poinformowało zgromadzonych o sukcesach MOSu, wizjach rozwoju Ośrodka w najbliższej przyszłości oraz postępującej budowie nowego boiska szkolnego, a także wręczyła nagrody nauczycielom i wychowawcom. Dodatkową okolicznością do świętowania było przyznanie Pani Dyrektor medalu Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia oświatowe.
pagedn1pagedn2


ŻYCZENIA DLA NAUCZYCIELI
Drodzy Pedagodzy, z okazji Waszego święta, dziękujemy za wszystkie starania, które wkładacie w nasze wychowanie i edukację. Wierzymy, ze Wasz wysiłek uczyni z nas koszyczekludzi mądrych i szlachetnych. Dziękujemy za codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie naszych wnętrz.
Wasi Uczniowie

 

WYCIECZKA ROWEROWA
Tym razem wyjechaliśmy na punkt widokowy w Sośnicy, Hołda, z którego podziwialiśmy panoramę śląskich kopalń (póki jeszcze istnieją).
Odbyły się też kolejne zawody. Marcin ustanowił nowy rekord 2 m. 57 s. Gratulujemy!pagerowery

DZIEŃ CHŁOPAKA
W tym wyjątkowym dniu życzymy Wam, byście w żadnej sytuacji nie zapominali o potężnej sile swoich marzeń i nie tracili wiary we własne możliwości.

dzien_chlopaka


BRAWA DLA KAMILA
Uczeń klasy VI, Kamil Poremski, bierze udział w projekcie „Fortum dla Śląskich Dzieci”. To program, który powstał w 2012 roku z inicjatywy koncernu energetycznego Fortum i jest realizowany we współpracy z Fundacją Pomocy Dzieciom ULICA. Jego celem jest pokazanie młodym ludziom ze Śląska, będącym często w trudnej sytuacji życiowej i pozbawionych perspektyw na przyszłość, że są w stanie spełnić swoje marzenia, jeśli tylko uwierzą w siebie. Efekt pracy Kamila widoczny jest pod linkiem zobacz

WYCIECZKA W BESKIDY
We wrześniu 2015 wychowankowie MOS wraz z opiekunami udali się na wycieczkę w Beskid Śląski. Była to doskonała okazja, nie tylko obejrzeć piękne krajobrazy Beskidu czy sprawdzić swoją formę w pieszych wędrówkach szlakami, ale przede wszystkim dało okazję integrowania się wychowanków poza budynkiem Ośrodka.

pagebeskid2pagebeskid1

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
22 września 2015 roku nasze koło ekologiczne na zakończenie Tygodnia Zrównoważonego Transportu zorganizowało obchody „Dnia bez Samochodu”. W tym dniu obyła się „akcja ulotkowa” skierowana do kierowców naszej dzielnicy, zajęcia interaktywne oraz konkurs wiedzy ekologicznej.Zwycięzcą konkursu został uczeń klasy III gim. Dawid Duleba. Zwycięzcy gratulujemy, zaś pozostałym dziękujemy za zaangażowanie.
pagesam1 pagesam2

WYCIECZKA ROWEROWA
Wycieczka rowerowa do Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu.pagetechnika1 pagetechnika2

ZEBRANIE Z RODZICAMI
25 września (piątek) o godz.15.30.
zebranie1

LEKCJA MUZEALNA W GLIWICKIEJ RADIOSTACJI
„Prowokacja gliwicka – zdarzenie, o którym miał usłyszeć świat”. Taki tytuł nosiła lekcja muzealna, która odbyła się 8 września w budynku gliwickiej Radiostacji. Jej przedmiotem była próba ustalenia szczegółów prowokacji gliwickiej oraz analiza okoliczności zdarzenia, z wykorzystaniem tego historycznego miejsca. Podczas warsztatów poruszone zostały następujące treści: sfingowany napad na Radiostację elementem strategii wojennej Hitlera, kulisy prowokacji, Gliwice miasto przygraniczne, dlaczego w Gliwicach zbudowano Radiostację oraz rola propagandy w państwie totalitarnym. Oglądaliśmy film poświęcony wydarzeniom z sierpnia 1939 roku pt.”Uwaga! Tu Gliwice! oraz prezentację multimedialną dotyczącą w/w tematu.

pageradio1pageradio2

SEZON 2015/2016 W PRACOWNI TECHNICZNEJ
Sezon 2015/2016 w pracowni technicznej uważamy za otwarty!
pagepracownia
NARODOWE CZYTANIE „LALKI” BOLESŁAWA PRUSA
5 września br. nasi wychowankowie aktywnie włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji Czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Wzięło w niej udział 20 wychowanków oraz dwóch wychowawców. To już czwarta odsłona czytania polskiej literatury w naszej placówce
W poprzednich latach czytaliśmy fragmenty dzieł: Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry
i Henryka Sienkiewicza. Podstawowym celem tej inicjatywy jest rozwój czytelnictwa
i zainteresowań czytelniczych wśród młodzieży.
pagelalkaROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
Wszystkim naszym Uczniom, a szczególnie tym, którzy dzisiaj rozpoczynają przygodę w naszej szkole, życzymy, aby zdobyta wiedza umożliwiała osiąganie kolejnych sukcesów w następnych etapach edukacji, a szkoła była dla Was tym miejscem do którego z chęcią będziecie przychodzić i mieć poczucie bezpieczeństwa.dzwonek
Wszystkim Rodzicom i Opiekunom naszych uczniów, życzymy cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu młodego pokolenia oraz licznych miłych przeżyć związanych z osiągnięciami Waszych podopiecznych.

 

Dodaj komentarz